Želite li uživati u prekrasnom okusu grožđa – ne gubite vrijeme na čudo. Što ih ranije posadite, prije ćete moći ubrati.
Vinova loza se sadi u proljeće i jesen. Najbolje vrijeme za sadnju je travanj. Međutim, točniji datum treba odrediti na temelju stanja tla i vremena. Vinovu lozu treba saditi kada temperatura zraka više ne pada ispod +5°C i kada se tlo još nije osušilo na vrelom suncu.
Što trebate znati o sadnji vinove loze u proljeće?
Tijekom proljetne sadnje sadnice imaju dovoljno vremena da se dobro ukorijene i sljedeće zime ne izmrznu. Obično je krajem travnja tlo dovoljno toplo za pouzdanu sadnju čak i najnježnijih i najzahtjevnijih sorti. Biljke u posude s razvijenim listovima sade se tek od sredine svibnja, kada više ne postoji opasnost od pada temperature noću.
Prednosti sadnje u proljeće:
- biljke će prije zime ojačati i dobro će podnijeti hladnoću;
- sadnice će početi davati plodove sljedeće godine.
Nedostaci sadnje u proljeće:
- bit će potrebno dodatno zalijevanje;
- Nakon zime tlo sadrži malo hranjivih tvari, pa će vinovu lozu trebati dobro pognojiti.
Odabir mjesta za vinovu lozu
Biljke će biti lijepe, zdrave i obilno roditi samo ako je mjesto pravilno odabrano. Grožđu je potrebno plodno tlo s blago kiselom, neutralnom ili blago alkalnom reakcijom. Dobro drenirano pjeskovito ili kamenito tlo je idealno.
Odaberite sunčano, toplo i od vjetra zaštićeno mjesto. Grmovi će dobro rasti uz južni zid kuće ili sjenicu koju mogu omotati. Ako je vinova loza posađena na otvorenom terenu, trebat će joj jaki i stabilni nosači za pričvršćivanje.
Priprema tla za sadnju vinove loze
Zemljište mora biti temeljito očišćeno od korova. Mjesto sadnje treba iskopati, uklanjajući sve korijene. Svaka sadnica se sadi u zasebnu rupu dubine oko 40 cm. Razmak između susjednih biljaka trebao bi biti 1-1,5 m, između redova 2-3 m. Redovi su raspoređeni od sjevera prema jugu - tada će svi grmovi biti ravnomjerno osvijetljeni.
Sadni materijal - kako odabrati sadnicu?
Sadni materijal se može ukorijeniti ili presaditi. Presađena loza je otpornija na filokseru, ali mnogo ovisi o sorti i uvjetima uzgoja. Sadnica treba biti visoka oko 50 cm i promjera 8-10 mm. Prije sadnje odrežite vrh, ostavljajući dva donja pupoljka. Iz njih rastu dva izdanka, koja se zatim mogu vezati u različitim smjerovima.
Sadnja vinove loze
- Napunite rupu plodnom zemljom pomiješanom s kompostom.
- Budući da vinova loza dugo raste na jednom mjestu, vrijedi dodati bilo koje višekomponentno gnojivo koje sadrži dušik, fosfor i kalij.
- Napravite dovoljno veliko udubljenje da primi sadnicu i grumen zemlje.
- Izvadite sadnicu iz ambalaže i premjestite je u rupu.
- Zatrpajte i obavezno nabijte zemlju nogom i zalijte s barem kantom vode.
Sadnja ukorijenjenih biljaka
Za proljetnu sadnju koriste se reznice odrezane u jesen i prethodno ukorijenjene. Ukorijenjuju se oko 3-4 tjedna u posudama, tresetnim čašama ili bocama. Kada se korijenje pojavi i vrijeme se normalizira, sadnice se mogu presaditi izravno u zemlju.
Kako posaditi grožđe ako nema mjesta?
Da biste mogli brati grožđe iu malom vrtu, najbolje je biljke saditi uza zid. Možete ih omotati oko južnog zida kuće ili garaže. U ovom slučaju, biljka će također imati dekorativne funkcije. Grožđe je vrlo fleksibilno, možete mu dati bilo koji oblik, stvoriti galerije, sjenice, visoke pergole i nadstrešnice.
Dobri susjedi vinove loze bit će stabla jabuka, krušaka i šljiva - vinova loza nije u sukobu s ovim biljkama.
Kada sadite biljke uza zid, posebnu pozornost treba obratiti na kvalitetu tla. Gradište mora biti očišćeno od građevinskog otpada. Dimenzije jama trebaju biti 50 × 50 × 50 cm, a udaljenost od zida mora biti najmanje 30 cm. Razmak između grmova može biti 100-150 cm. Ako je tlo teško, uredite drenažu od šljunka ili kamenja na dnu jame - to će spriječiti truljenje korijena tijekom dugotrajnih kiša. Na pjeskovitim tlima nema potrebe za drenažom.
U rupu treba staviti najmanje 10 kg komposta, 250 g superfosfata i 30 g kalijeve soli. Pokrijte gnojiva zemljom. Sadnicu treba staviti u rupu tako da bude 3-4 cm viša nego u posudi. Rupu treba pokriti zemljom do ⅓ visine i dobro nabiti - tada će mjesto cijepljenja pasti na razinu tla. Zatim dodajte vodu u rupu. Nakon što je zemlja upije, sadnica se može pokriti zemljom do razine cijepljenja.
Njega vinove loze
U prvoj godini nakon sadnje vinovu lozu treba često zalijevati i rahliti tlo. Grmlje posađeno uz zidove posebno treba zalijevati - tamo se tlo zagrijava mnogo brže. U jesen se biljke mogu pognojiti kompostom. Kad nastupi mraz, jednogodišnji prirast treba položiti na tlo i prekriti slojem kore, treseta ili piljevine, a zatim pokriti agrotekstilom.
Ako je sve učinjeno kako treba, do kraja sezone mladice vinove loze trebale bi doseći oko 100 cm duljine. Prve plodove moći ćete kušati sljedeće sezone.