Pampa je žitarica koja formira velike grmove, a posebno je dekorativna kada cvate u drugoj polovici ljeta, kada se na visokim cvjetnim stapkama formiraju veliki pahuljasti cvjetovi.
Odrasli grmovi pampas trave prilično su veliki i vole svjetlost. Tijekom cvatnje stabljike se dižu u visinu i više od 2 metra, a uski listovi, dugi oko 1,5 metar, savijaju se tvoreći kružnu fontanu. Ove značajke treba uzeti u obzir pri odabiru mjesta za sadnju i dizajniranju pejzažne kompozicije.
U svojoj domovini, Južnoj Americi, pampa raste u vlažnim nizinama i riječnim poplavama, dostiže goleme veličine i smatra se korovom. To iskorištavamo jer kao i svaki korov i pampas trava ima visoku stopu rasta, nezahtjevna je i otporna na bolesti i štetočine.
Kako pravilno posaditi pampas travu
Prodajemo sadnice pampas trave stare tri godine uzgojene u posudama C2 (2 litre). To su potpuno razvijene i već formirane biljke sa zatvorenim korijenovim sustavom, koje se mogu saditi na otvorenom tijekom cijele sezone - od ranog proljeća do kasne jeseni pri temperaturi tla od +12-15 stupnjeva Celzijusa.
Kako biste pravilno izvadili biljku iz posude, stavite je u posudu s vodom prije sadnje, a zatim pažljivo izvadite sadnicu s korijenom. Ako je korijenje čvrsto omotano oko cijele grude zemlje, prije sadnje ga malo raširite i "zgnječite" - to će ubrzati i aktivirati proces ukorjenjivanja.
Kada sadite sadnice pampas trave, učinite sljedeće:
- iskopajte rupu od 60 x 60 x 60 cm i položite gornju plodnu zemlju - to će biti potrebno za mješavinu tla.
- Dno jame obložite drenažnim slojem od grubog šljunka ili ekspandirane gline debljine 10-15 cm kako biste osigurali drenažu.
- Pripremite mješavinu hranjiva koja se sastoji od: 1 dio domaće plodne zemlje, 1 dio neutralnog treseta, 1 dio zrele organske tvari ili kupovne hranjive zemlje.
- Pripremljenu smjesu ulijte u nasip na drenažni sloj i postavite sadnicu tako da korijenov vrat bude u ravnini sa zemljom - prilikom zbijanja zemlje i zalijevanja sadnica će se spustiti, ali to je normalno.
- Nasipajte zemlju u rupu u slojevima i svaki sloj nabijte rukama. Otprilike na pola puta dodajte bilo koje složeno, dugotrajno gnojivo - ovo će gnojivo biti dovoljno za grm dvije sezone.
- Nakon sadnje, sadnicu treba obilno zalijevati.
- Tlo oko biljke treba malčirati 5-10 cm debelim slojem kore kako bi se spriječilo prekomjerno isparavanje vode iz tla i rast korova.
Pampas trava u dizajnu krajolika
Pampas trava je svestrana biljka koja se može koristiti kao soliter, kao dio kompozicije ili čak kao prostorna granica ako želite odvojiti vodenu površinu ili uljepšati parking.
Imajte na umu da ukrasne sorte pampas trave imaju cvatove različitih boja, na primjer, sorta Pink Feather ima ružičaste cvatove. Ova se značajka može koristiti za stvaranje dekorativnijih živica koje kombiniraju klasične bijele i obojene varijante.
Biljka je izvrsna pozadina za cvjetnjake u prirodnom stilu, kao i naglasak u kompoziciji s crnogoricom.
Pampas trava je vrlo lijepa u kombinaciji s ehinacejom, rudbekijom, ukrasnim sortama stolisnika.
Međutim, ne smijemo zaboraviti da grm pampaške trave s vremenom razvije snažan korijenski sustav koji će drugim biljkama u mješavini uskratiti vlagu i hranjive tvari, stoga treba povećati učestalost zalijevanja i gnojidbe takvih ukrasnih sastava.
Pampas trava je jedinstveni akcenat svakog vrta na našim prostorima. Pouzdano je otporan na zimu, ali kada sadite mlade biljke u jesen, bolje ih je rezati na 10-15 cm i pokriti piljevinom, slamom ili opalim lišćem slojem od najmanje 20 cm. U proljeće ovaj malč treba što prije ukloniti jer se grm budi čim se tlo ugrije.
Uz pravilnu sadnju i njegu, stablo pampasa može rasti i cvjetati desetljećima, stvarajući svake godine sve snažnije stanište. Ako grm raste, lako se može podijeliti.