Grožđu je potrebna pažljiva njega kako bi dalo ukusne i sočne bobice. Jesensko obrezivanje i zimsko sklonište ključne su točke u uzgoju ove biljke. To omogućuje obilnu žetvu čak iu hladnim klimatskim uvjetima.
Jesensko obrezivanje: priprema za zimu
Jesensko obrezivanje grožđa nije kozmetički postupak. To je važna faza u životnom ciklusu biljke. Njime se loza priprema za zimu, povećava urod i omogućuje formiranje prikladne krošnje.
Sažetak
- Zamjenska grančica je kratko orezana grančica s 2-3 pupa. Dva su pupa potrebna za obnovu ploda iduće godine, a treći je rezervni za slučaj da zimi uginu oči.
- Voćna mladica je dugačka grana na kojoj nakon rezidbe ostaje od 4 do 12 pupova, ovisno o sorti i starosti grma. Nastaje iz izdanka uz zamjensku granu.
- Zamjenska grana i matični izdanak zajedno tvore roditeljski član. Ovaj par izdanaka čini osnovu na kojoj će se formirati pupoljci.
Mladi vinograd
Sadnicu ne treba orezivati u godini sadnje. Potrebno ga je ojačati kako bi njegovi izdanci i korijeni mogli rasti i imati vremena ojačati prije nadolazeće zime. Prva rezidba mladog grožđa obavlja se tek u drugoj godini. Trs treba imati dva mladica s 5-7 okaca na svakom - to je buduća baza trsa.
Jesenska rezidba u trećoj godini
Odrežite sve dvogodišnje izdanke osim dva kad lišće otpadne. Jedan od tih izdanaka se reže na 2-3 pupoljka - to će biti zamjenski izdanak. Drugi izdanak (onaj udaljeniji od sredine grma) reže se na 4 pupa kako bi se formirao rodni izboj.
Rezidba grožđa u četvrtoj godini
U jesen, nakon što lišće opadne, odrežite okomite izboje koji su ljeti dali rod, zajedno s izbokom na kojem su izrasli. Ostavite mladice koje rastu iz zamjenske grane. Od sredine grma odrežite izdanke za 5-7 mrežica, a one bliže sredini za 2-3 mreže. Formira se novi rodni pupoljak. Na svakoj skeletnoj grani grma ostavite po jedan rodni pupoljak.
Stari vinograd
Ako se grožđe ne orezuje u jesen, loza se predeblja i prestaje normalno rađati. Kako bi se spriječilo slabljenje biljke, jesensko obrezivanje provodi se u dvije faze.
U rujnu treba odrezati sve neželjene zelene izdanke koji su izrasli u donju mrežastu žicu. Potjeraju se mladice iz tekuće godine koje su prerasle donju žicu, t.j. odrežite vrhove i uklonite do 10% njihove duljine. Ranija rezidba nije moguća, jer bi to rezultiralo velikim brojem mladica koje bi trebalo ukloniti. Ako u rujnu na biljci još ima izdanaka, treba ih skratiti i na svakom ostaviti ne više od tri lista - oni su korisni za fotosintezu.
U listopadu i studenom grm se jako orezuje. Zimi treba orezivati samo one dijelove biljke koji su neophodni za buduće plodove. Glavni zadatak ove faze rezidbe je formiranje nove zamjenske grane i rodne mladice na svakoj skeletnoj grani. Što je grm stariji i jači, to bi mladica ploda trebala biti duža.
Kako pravilno pokriti vinovu lozu prije mraza
Bez zaklona, čak iu južnim krajevima, grožđe se može smrznuti i lišiti vas obilne žetve sljedeće godine. Prethodno orezane trsove treba pokriti nakon prvih jačih mrazeva.
Prvo, biljka mora biti pripremljena. Pričekajte da kora na mladicama malo posmeđi (to se obično događa nakon nekoliko jutarnjih mrazova). Kada se noćne temperature počnu spuštati do -7°C, a dnevne se ne popnu iznad nule, možete početi s postavljanjem skloništa. Za ovu aktivnost treba odabrati vedar i suh dan.
Stručnjaci preporučuju korištenje poljoprivrednih vlakana kao glavnog pokrovnog materijala. Za dodatnu izolaciju mogu se koristiti slama, lapnik i lišće.
Načini pokrivanja grožđa:
- Sušenje - trs se skine sa žice i položi na zemlju. Pokrijte vrh slojem suhog lišća, iglica ili drugog organskog materijala. Zatim ih prekrijte folijom.
- Sušenje na zraku - čokoti se polažu na tlo, postavljaju lukovi, pokrivaju agrofibrom i pričvršćuju rubovi pokrovnog materijala.
- U sanduke - trs se stavlja u sanduke napunjene suhim materijalom (lišće, iglice, slama). Kutije su obložene folijom.
Važne točke:
- Grožđe treba pokriti nakon prvog mraza, ali prije stabilnog hladnog vremena.
- U proljeće, kada temperatura zraka poraste iznad 0 °C, pokrivač se uklanja.
- Ako su trsovi pokriveni folijom potrebno je osigurati prozračivanje.
Korisni savjeti
Prilikom skidanja trsova s oslonaca treba biti oprezan kako se ne bi oštetili nježni mladice.
Gustoću poljoprivrednih vlakana treba odabrati prema klimi regije.
Ne zaboravite prozračiti sklonište - ovo je važno kako loza ne bi umrla.
Slijedeći ove jednostavne preporuke, moći ćete uživati u ukusnim i sočnim bobicama grožđa iz vlastitog vrta. Pravilno obrezivanje u jesen i zimska zaštita pomoći će vam da dobijete obilnu žetvu i sačuvate biljke dugi niz godina.