Svilena buba plijeni pozornost svojim lijepim lišćem i ukusnim plodovima. Saznajte što je ovo stablo, koje dobrobiti donosi te kako se može koristiti u medicini i kulinarstvu.
Dud (bijeli dud) raste i u Europi i u Aziji, ali mjestom podrijetla ovog drveta uglavnom se smatra Iran i Afganistan, gdje se dudovi smatraju kultnim.
Svilena buba je cijenjena zbog svojih bobica posebnog okusa, tvrdog drveta i ljekovitih svojstava.
Niskokalorični slatkiši
Dudovi sazrijevaju neravnomjerno, a beru se dva do tri tjedna. Ubrani usjevi mogu se čuvati nekoliko dana u hladnjaku. Zreli dudovi jedu se svježi. Vrlo je slatko, ali u isto vrijeme niskokalorično - ne više od 40 kcal u 100 g. Lagani medeni okus bobica zahvaljuje sadržaju limunske i jabučne kiseline, koje pridonose brzoj razgradnji hrane u želucu i na taj način pomažu sagorijevanju masti. Osušene bobice smanjuju apetit i želju za slatkim desertima.
Pogodno za konzerviranje
Dud je savršen za ljubitelje jakih pića. Koriste se za pripremu raznih vrsta kućnih infuzija. Zreli plodovi se suše i od njih se prave kompoti, džemovi, džemovi i sokovi. Plod bijelog duda savršeno se kombinira s jogurtom, mlijekom i voćem u domaćim koktelima. Treba uzeti u obzir da je ova biljka najčešće dikotiledona - muška stabla ne donose plodove. Stoga se preporuča posaditi 2-3 stabla u vrtu ili se dogovoriti sa susjedima.
Drvo za dimljenje
Pri spaljivanju grane duda stvaraju aromatičan dim koji jelima daje ugodan, originalan okus. Koriste se za dimljenje, pečenje ćevapa i pečenje mesa na roštilju. Drvo se može koristiti za grijanje peći i kamina.
Ljekoviti čaj od lišća
Sredinom svibnja treba sakupiti i osušiti listove duda. Mogu se koristiti za pripremu ljekovitih infuzija i čajeva koji će vam pomoći da se riješite raznih bolesti.
Čaj od lišća duda ima antidijabetička svojstva. Priprema ovog prekrasnog napitka vrlo je jednostavna:
- Gram osušenih listova preliti sa 100 ml kipuće vode.
- Uliti 5 minuta, pokrivajući šalicu poklopcem.
Dijabetičari bi ovaj čaj trebali piti prije jela jer inhibira djelovanje enzima koji razgrađuju šećer.
Listovi imaju snažna antibakterijska i antivirusna svojstva. Čaj pripremljen od njih jača organizam, uklanja toksine i poboljšava cirkulaciju krvi.
Ne zahtijeva održavanje
Svilena buba je drvo za najlijenije vrtlare. Lako se uzgaja i ne zahtijeva nikakvu pažnju. Stoljećima raste na jednom mjestu i ne napadaju ga bolesti i štetnici. Moderne sorte su otporne na infekcije.
Zrele dudove ne treba gnojiti i zalijevati - njihovo snažno korijenje će dobiti sve što im je potrebno. Usput, zbog toga ništa ne raste pored duda - s vremenom oduzima hranu vrtnom drveću i grmlju. Samo se grožđe smatra ugodnim susjedom dudovima u vrtu; njihovo se korijenje također može produžiti nekoliko metara u potrazi za vodom i hranom.
Njega duda svodi se na povremeno obrezivanje. Ako to ne učinimo, stablo će biti okrenuto prema gore i teško će se brati, jer vrh odraslog primjerka može biti visok i 15 metara.
Spektakularan izgled, ukras vidikovca
Veliki listovi duda stvaraju gustu hladovinu koja može poslužiti ako planirate urediti kutak za opuštanje tijekom vrućih dana.
Međutim, tijekom razdoblja sazrijevanja vrijedi se pobrinuti za krov, inače će slatke i sočne bobice prekriti zemlju i vrtne stolove i stolice voćnim tepihom.
Sorte duda sade se po ulicama i parkovima.
Pejzažni dizajneri aktivno koriste piramidalni oblik za solitere i skupine, a za uređenje mirnih kutaka odabiru plačni oblik s opuštenim granama. Dud je vrlo dekorativan, grane s velikim bobicama i listovi koji vise do zemlje privlače pažnju. Niska stabla s kuglastom krošnjom mogu se formirati od dudova ako odvojite vrijeme za obrezivanje starih i mladih grana.
Nedavno su se u vrtovima pojavili kineski dudovi čiji plodovi mogu doseći i do 15 cm duljine. Izuzetno su spektakularni i jednako slatki i zdravi kao i obični.
Koju sortu odabrati
Svilene bube dolaze u dvije varijante: s bijelim i crnim plodovima. Sorte s bijelim plodom su otpornije na hladnoću i stoga bolje odgovaraju našim uvjetima. Bobice imaju ista svojstva kao kupine i bogate su vrijednim tvarima.
Svilene bube se sade u rano proljeće ili jesen. Sadnice u posudama mogu se saditi tijekom cijele tople sezone.
Mlada stabla često pate od mraza, pa zimi vrijedi omotati deblo sadnice slamom ili agrotekstilom. U budućnosti slina se može koristiti za oblikovanje stabla, grma ili čak živice.
Bobice sazrijevaju krajem srpnja. Bijele bobice su vrlo slatke, dok crne imaju blago ljutkastu kiselost.