Posljednji mjesec proljeća najtoplije je vrijeme za vrtlare. Većina poslova koji zahtijevaju fizički rad odvija se u svibnju. Morate prekopati gredice, posaditi puno sadnica, presijati povrće i cvijeće te obaviti desetke drugih neodgodivih aktivnosti. Kako biste mogli sve obaviti na vrijeme i ništa ne propustiti, pripremili smo detaljan kontrolni popis za radove u vrtu i voćnjaku.
Što trebate učiniti u vrtu borovnice u svibnju?
Zaštitite jagode od grinja i grinja u jagodama. Koristite biološke pripravke jer će se plodovi uskoro pojaviti, a teške kemikalije dugo će ostati u listovima, stabljikama i plodovima. Možete koristiti, na primjer, Fitoverm - nije toksičan.
Protiv plijesni i pjega grmlje možete prskati pripravcima kao što su Horus, Trichodermin ili Fitosporin.
Maline, ribizle i drugo bobičasto grmlje također zahtijevaju zaštitne tretmane. Ukusne plodove vole ne samo ljudi, već i štetočine. Stoga obiđite prskalicom i zaštitite grmlje pripravcima kao što su Fitoverm, Akaryna ili drugim sveobuhvatnim proizvodima.
Borofosku pospite ispod grma u dozi od 20 grama na 10 litara vode. Magbor možete koristiti i prema uputama proizvođača.
Plan rada u voćnjaku
Stavite ljepljive trake za mrave i lisne uši na voćke. To će vam pomoći da se riješite mnogih problema sa štetočinama. Uzmite komad platnene vrećice, omotajte ga dva puta oko debla i čvrsto ga pričvrstite. Stavite sloj polietilena na vrh vrećice, a zatim nanesite katran ili drveni katran na vrh folije. Ova zaštita spriječit će mrave i druge štetočine da se popnu s tla.
Pokrijte prostor na zemlji oko debla. Možete koristiti kompost, treset, slamu ili neki drugi malč koji će zadržati vlagu, a ujedno biti i dobro gnojivo.
Ne zaboravite zaštititi svoja stabla od potkornjaka i drugih nametnika. Možete koristiti posebne pripravke namijenjene za tu svrhu, koji su vrlo učinkoviti.
Posadite nove sorte voćaka. Kako bi urod bio stabilan i obilan potrebno je proširiti voćnjak i saditi nove učinkovite sorte.
Rad u cvjetnjaku
Na gredice posadite dalije i gladiole. Već im je dovoljno toplo.
Presadite sadnice jednogodišnjih cvjetnica u zemlju.
Pognojite višegodišnje cvjetnice u gredicama. Koristite sveobuhvatna gnojiva s prevladavanjem dušika.
Podijelite dnevne ljiljane. To se može učiniti u drugoj polovici svibnja.
Posijte sjeme jednogodišnjeg cvijeća u zemlju. Odaberite vrste koje se mogu uzgajati bez presađivanja.
Pognojite travnjak. Kako bi vaša trava izgledala bujno zelena, u proljeće trebate posipati dušična gnojiva izravno na travu. Oni će se otopiti, a hranjive tvari će ući u tlo s kišnicom ili tijekom zalijevanja.
Može se činiti da je rad u vrtu i na parceli u svibnju beskrajan. Morate dovršiti tisuće zadataka na vrijeme! Ali sjetite se i sebe. Ovaj intenzivan rad može uzrokovati bolove u leđima ili porast krvnog tlaka. Stoga, tretirajte sebe kao svoju omiljenu biljku u vrtu. Čuvajte se, volite i odmorite se! Jer vrt treba donositi radost!