Naša online trgovina nudi visoka stabla jabuka, jedinstvenu vrstu voćaka za kompaktne vrtove. Od običnih stabala razlikuju se po niskom rastu, nedostatku bočnih izdanaka i obilnom plodonošenju. Krošnja im je uska i izdužena i nalikuje stupu. Stoga su idealni za male vrtove i ograničene prostore.
Za i protiv
Da bi se dobila stupasta stabla, cijepe se na patuljaste podloge, što ih čini mnogo manjim od normalnih stabala.
Možete ih posaditi mnogo bliže i tako uštedjeti prostor na parceli. Ne trebaju vam ljestve ili posebna oprema za žetvu.
Unatoč svojoj maloj veličini, visoka stabla jabuka vrlo su produktivna. Brzo donose plodove - prve plodove možete ubrati u drugoj ili trećoj godini nakon sadnje.
Ne trebaju komplicirano obrezivanje, jer se kruna formira sama.
Stupasta stabla jabuka također imaju nedostatke. Životni vijek im je puno kraći od običnog drveća. Nakon 15 do 16 godina plodnost im je jako smanjena.
Potrebno ih je redovito hraniti tijekom cijelog života.
Sadnja stupastog drveća
Za stabla stupastih jabuka odaberite sunčano mjesto zaštićeno od vjetra. Razmak između sadnica treba biti najmanje 70 cm, a između redova oko 1 metar. Najbolja su glinena tla. Razina podzemne vode ne smije biti viša od 1,5 metara, a tlo mora biti neutralno ili blago kiselo.
Drveće se sadi u jesen ili proljeće. Najbolji uvjeti za jesensku sadnju su između listopada i studenog. Nemojte saditi prekasno, jer sadnice neće imati vremena da se pripreme za dolazak zime. Biljke u kontejnere možete saditi tijekom cijele vegetacijske sezone.
Ako želite posaditi nekoliko stupova, ne morate za svako kopati zasebnu jamu. Pogodnije je napraviti rov i posaditi biljke u nizu.
Savjet. Kako bi vrt izgledao uredno, razvucite uže i rastegnite ga gazeći po njemu.
Zalijevanje
Stubasto stablo nema duboke korijene. Korijen im je površinski i proteže se oko debla do dubine od oko 25 cm.
Zbog toga se biljke moraju redovito zalijevati, osobito u prvim godinama uzgoja. Standardna količina zalijevanja je 10 litara vode po metru rasta stabla jabuke.
Stabla posađena u proljeće potrebno je obilno zalijevati do jeseni kako bi se dobro ukorijenila. U vrućim i sušnim ljetima vrt treba zalijevati dva puta tjedno.
U jesen, prije nego stabla pređu u stanje mirovanja, potrebno je takozvano dopunsko navodnjavanje - njegova količina je 2-3 puta veća od standardne.
Ako nemate vremena za često zalijevanje, bolje je malčirati blizu debla. To će značajno smanjiti isparavanje.
Kako hraniti
Stupaste sorte posebno trebaju redovitu gnojidbu - gnojivo možete naručiti u našoj internetskoj trgovini.
Prilikom sadnje u rupu je bolje dodati dugotrajno složeno gnojivo koje će djelovati tijekom cijele sezone.
U proljeće je stablima jabuka u obliku stupa potreban dušik za rast. Ljeti koristite složeno mineralno gnojivo s jednakim omjerom dušika, fosfora i kalija. U kasno ljeto i ranu jesen nemojte koristiti dušik, već koristite kalijevo gnojivo kako biste pravilno pripremili drveće za zimu.
Obrezivanje
Biološki gledano, visoke jabuke ne stvaraju veliki broj bočnih izdanaka, pa im nije potrebno oblikovati krošnju – dovoljno je podrezati bočne grane u proljeće ili nakon opadanja lišća, ako se previše rašire. . Godišnji rast stabla stupaste jabuke ne prelazi 10 do 15 cm.
Važno: Nemojte rezati gornji dio središnje tračnice. Ako to učinite, drvo će svu svoju energiju usmjeriti na stvaranje bočnih izdanaka i nećete imati urod.
Zaštita
Redovito pregledavajte stabla kako biste na vrijeme otkrili štetnike i bolesti. Najčešća bolest u našem podneblju je šuga. Prepoznaje se po maslinastozelenim pjegama nepravilnog oblika na lišću i stabljici.
Druga najčešća bolest je pepelnica. Ova bolest uglavnom napada mlado lišće i cvjetne pupove koji su prekriveni bijelim micelijem, a zatim posmeđe.
Ako dođe do infekcije, potrebno je upotrijebiti odgovarajući fungicid.
Stubaste jabuke izvrstan su izbor za one koji žele obilnu berbu na ograničenom prostoru. Zbog svoje kompaktne veličine i nepretencioznosti postali su vrlo popularni u modernom vrtlarstvu.