Dolazak proljeća vrijeme je kada vrtlari razmišljaju o ukrašavanju balkona i terasa prekrasnim cvijećem. Međutim, umjesto da potrošite bogatstvo na gotove sadnice, vrijedi razmisliti o samostalnom uzgoju biljaka iz sjemena. Ovo nije samo fascinantan hobi, već i izvrstan način da značajno uštedite.
Balkonsko cvijeće: ulaganje u radost i ljepotu
Iako se kupnja gotovih biljaka čini praktičnijom, sijanje vlastitog balkonskog cvijeća donosi brojne prednosti. Prije svega, iz jednog paketića sjemena možete dobiti do 50 zdravih, bujno cvjetajućih biljaka. To je velika ušteda u usporedbi s cijenama sadnica u trgovinama koje često premašuju nekoliko zlota po komadu. Štoviše, sami uzgajati biljke izuzetno je zadovoljavajuće iskustvo, što vam omogućuje praćenje razvoja biljaka od samog početka.
Pregršt važnih savjeta
Ne samo odabir odgovarajućih biljaka, već i njihova pravilna sjetva i njega klijajućih cvjetova od velike su važnosti za uspjeh cijelog projekta. Imajte na umu sljedeće:
-
Redovito provjeravajte vlažnost tla dodirujući ga prstom. Ako se gornji sloj počne sušiti, lagano zalijevajte biljke, izbjegavajući pretjerano zalijevanje.
-
Temperatura je također važna za proces klijanja. Visoka temperatura, oko 18-22°C, pogoduje brzom i zdravom rastu. Dobro je staviti posude sa sjemenkama u toplu prostoriju, ali izbjegavajte izravno izlaganje vrućem izvoru topline kako ne biste oštetili osjetljive biljke koje klijaju.
-
Također je važno osigurati adekvatan prostor za uzgoj biljaka. Nakon što se počnu debljati, treba ih prorijediti ili presaditi u veće posude kako bi im se dalo dovoljno prostora za rast i razvoj.
-
Nakon što proklijaju, sadnice trebaju puno prirodnog svjetla da bi napredovale. Najbolje ih je smjestiti na dobro osvijetljeno mjesto, primjerice na prozorsku dasku okrenutu prema jugu. U nedostatku dovoljnog prirodnog osvjetljenja, vrijedi koristiti fitolampe koje će osigurati potrebnu svjetlost.
-
Izbjegavajte isušivanje i pretjerano zalijevanje tla jer oba ova čimbenika mogu negativno utjecati na razvoj biljaka.
Izbor najboljeg balkonskog cvijeća za sjetvu
Kad se proljeće sve više približava, vrijedi razmisliti koje balkonsko cvijeće prvo posijati. Ovdje je pregled najpopularnijih vrsta koje se mogu sijati od ranog proljeća:
Ukrasna kopriva (Coleus)
Za uzgoj pernatog koleusa na balkonu, u ožujku posijte sjeme u vlažnu zemlju na dubinu od 0,3 cm. Redovito vlažite tlo, izbjegavajući prekomjerno zalijevanje. Kada sadnice dostignu odgovarajuću veličinu, presadite ih u veće posude ili na balkon uživajući u njihovoj ljepoti i bojama. Koleus podnosi sunčana i polusjenovita mjesta.
Pelargonije (Pelargonium)
Pelargonije su neosporne kraljice balkonskog cvijeća, cijenjene zbog svoje raznolikosti boja i oblika. Sjeme ovih biljaka najbolje je sijati u veljači ili ožujku. Pelargonije vole svijetle položaje i umjereno zalijevanje, ali imajte na umu da su osjetljive na mraz, pa im je potrebna zaštita u rano proljeće. Cvate od ranog ljeta do kasne jeseni.
Petunija i Surfina (Petunija)
Druga skupina omiljenog balkonskog cvijeća su petunije i surfije. Sjeme ovih biljaka treba posijati u ožujku i nakon nicanja prenijeti na sunčane prozorske klupčice. Petunije i surfinije zahtijevaju redovitu gnojidbu i zalijevanje, no učinak bujne cvatnje se isplati. Obilno cvate od proljeća do kasne jeseni.
Stalno cvjetajuća begonija (Begonia semperflorens)
Stalno cvjetajuća begonija je savršen izbor za one koji trebaju biljke koje cvjetaju dugo i obilno. Sjeme joj je najbolje sijati u veljači, a nakon nicanja osigurajte joj svijetlo, ali ne i direktno osunčano mjesto. Begonije su poznate po svojoj otpornosti na bolesti i štetočine, što ih čini lakim za uzgoj. Cvjetaju veći dio ljetne sezone, od proljeća do jeseni.
Nemezija
Ovo je neočigledan i stoga jedinstven izbor za balkon. Prednost mu je što se sije na ciljani položaj na prijelazu travnja i svibnja. Potrebni su joj sunčani i polusjenoviti položaji, a cvate od lipnja do rujna.
Kapska lobelija (Lobelia erinus)
Cape lobelia oduševljava oči svojim nježnim, plavim cvjetovima cijelo ljeto do prvog jesenskog mraza. Ovo je odličan izbor za balkonske posude za cvijeće i viseće košare. Sjeme ove biljke najbolje je posijati u ožujku i nakon nicanja premjestiti na sunčano ili polusjenovito mjesto. Lobelia voli redovito zalijevanje, ali tlo ne smije biti mokro.
Sjajna kadulja (Salvia splendens)
Sjajna kadulja sa svojim intenzivno crvenim ili ljubičastim cvjetovima odličan je izbor za koloristički naglasak na balkonu. Sjeme ove biljke najbolje je sijati u ožujku, a nakon nicanja odnesite na sunčano mjesto. Kadulju je potrebno redovito zalijevati i treba joj osigurati dobro drenirano tlo. Cvate veći dio ljetne sezone do kasne jeseni.
Ukrasni suncokret (Heliantus annuus)
Ukrasni suncokret je biljka visoka od 50 do 80 cm koja cvate od srpnja do rujna. Sjeme je najbolje posijati u travnju, a saditi u svibnju, držeći razmak između njih 30-40 cm. Ne zaboravite sijati na dubinu od 1-2 cm, na dobro osunčano mjesto. Patuljaste sorte su najbolje za balkon ili terasu.
Meksički ginseng (Ageratum houstonianum)
Meksički ginseng je biljka s plavim, pahuljastim i malim cvatovima. U razdoblju cvatnje ne prelaze visinu od 20 cm. Sjeme ove biljke treba posijati u ožujku i nakon nicanja prenijeti na sunčano ili polusjenovito mjesto. Ageratum je nezahtjevan i otporan, što ga čini idealnim izborom za početnike. Cvate od proljeća do prvog jesenskog mraza.
Valerijana nestrpljiva (Impatiens walleriana)
Impatiens Valerian je popularna balkonska biljka, cijenjena zbog svojih svijetlih i raznolikih boja cvjetova. Sjeme ove biljke najbolje je sijati u veljači ili ožujku, ovisno o klimatskim uvjetima. Impatiens voli polusjenovite položaje, zaštićene od izravnog sunčevog svjetla. Treba joj osigurati i malo vlažan supstrat, pa je treba redovito, ali umjereno zalijevati. Cvate veći dio ljetne sezone, sve do prvog jesenskog mraza.
Gazanija blistava (Gazania × splendens)
Glossy gazania je cvijet poznat po svojim intenzivnim bojama. Njegovi veliki cvatovi cvjetaju na punom suncu. Sjeme ove biljke najbolje je sijati u ožujku, a nakon nicanja zahtijeva puno svjetla i topline. Gazanije je najbolje saditi u blago pjeskovito i propusno tlo. Cvjetaju veći dio ljetne sezone, sve do kasne jeseni.
Peruanski heliotrop (Heliotropium peruvianum)
Peruanski heliotrop je egzotična biljka čiji bijeli cvjetovi ispuštaju intenzivan, ali ugodan miris. Njegovo sjeme najbolje je sijati u rano proljeće, u ožujku. Heliotrop voli toplinu i svjetlost, pa ga je potrebno postaviti na sunčano mjesto. Cvate veći dio ljetne sezone, do prvog jesenskog mraza.
Kobeja (Cobaea scandens)
Kobeja je brzorastuća biljka penjačica, cijenjena zbog velikih zvonolikih cvjetova krem ili ljubičaste boje. Sjeme ove biljke najbolje je sijati u veljači ili ožujku. Penjačka kobeja zahtijeva sunčani položaj zaštićen od vjetra. Ovo je izvrstan izbor za one koji žele stvoriti impresivnu i bujnu kompoziciju na balkonu. Cvate od kasnog proljeća do jeseni.
Bez obzira koje cvijeće odabrali, imajte na umu da će vas pažljivo uzgojene biljke iz sjemena nagraditi obilnom, dugotrajnom cvatnjom, a sam proces uzgoja donijeti će vam puno zadovoljstva i radosti.
Kaljenje i sadnja na balkon ili terasu
Balkonsko cvijeće uzgojeno iz sjemena treba presaditi na otvoreno kada prođe opasnost od mraza. To je obično kraj svibnja ili početak lipnja. Prije toga, međutim, potrebno ih je postupno navikavati na vanjske uvjete, što se naziva kaljenje. To uključuje izlaganje biljaka vani nekoliko sati svaki dan, postupno povećavajući njihovu izloženost sunčevoj svjetlosti i vremenskim uvjetima.
Sami uzgoj balkonskog cvijeća iz sjemena nije samo fascinantan hobi, već i izvrstan način da značajno uštedite. Balkonsko cvijeće je pouzdana opcija koja će ne samo uljepšati naš prostor, već i dodati pozitivnu energiju i motivaciju za rad uz rast. Dobra vijest je da se većina njih može lako uzgojiti iz sjemena, a gledati kako mala sjemenka raste u biljku sa zadivljujućim cvjetovima je pravo zadovoljstvo. Napišite u komentar koje biljke sadite na svom balkonu!