Orhideje su izuzetno lijepe biljke. Nisu hiroviti i mogu se uzgajati čak iu običnom stanu sa suhim zrakom. Slijedeći naše jednostavne savjete, možete uživati u njima u vlastitom domu.
Kupnja cvijeća
Kako biste izbjegli razočaranje, kupujte biljke u velikim trgovinama gdje kontroliraju kvalitetu. Pri kupnji obratite pozornost na korijenje - mora biti sivo ili svijetlozeleno, snažno i čvrsto. Većina orhideja prodaje se u prozirnim plastičnim posudama tako da se korijenje jasno vidi. Izbjegavajte biljke s tamnim ili slomljenim korijenjem.
Supstrat
Pri uzgoju orhideja koriste se posebne podloge od borove kore i aditiva. Takav supstrat je teško pripremiti sami, pa ga je bolje kupiti. Kasnije, kada steknete iskustvo, supstrat možete pripremiti sami po gotovim receptima ili mu eksperimentirajući dodavati sastojke po vlastitom nahođenju.
Temperatura
Orhideje vole toplinu, ali svaka vrsta ima svoje zahtjeve prema temperaturi. Najniža prihvatljiva temperatura je između +5 i +18 °C. Ako je niža, korijenje trune. Stavite termometar blizu posude, jer je na prozorskoj dasci hladnije nego u cijelom stanu.
Postoje hladnoljubive vrste orhideja kojima je zimi potrebna temperatura od +10+ 14 °C, a ljeti ne više od +22 °C. Među njima je, na primjer, australski dendrobium.
Zalijevanje
Orhideje vole umjereno zalijevanje. Zalijevati kada se supstrat potpuno osuši. Biljke trebaju meku, gotovo destiliranu vodu. Voda iz slavine zamagljuje supstrat i biljke počinju žutjeti.
Rasvjeta
Orhideje vole svijetlo, ali difuzno svjetlo. Prikladne su prozorske klupice okrenute prema istoku ili zapadu. Izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost, posebno ljeti.
Vlažnost zraka
Orhideje žive u tropima, pa su navikle na vlažan zrak. Mogu se svakodnevno prskati vodom iz raspršivača ili staviti u posudu napunjenu vodom i šljunkom. Visoka vlažnost zraka posebno je važna zimi.
Gnojidba
Orhideje se hrane posebnim gnojivom svaka dva tjedna, ali samo u razdoblju aktivnog rasta i cvatnje. Prikladne su tekuće otopine za zalijevanje ispod korijena ili prskanje lišća, ali gnojiva u obliku štapića ili tableta nisu prikladna za ovaj cvijet.
Sastav gnojiva ovisi o razvojnom stadiju biljke. Dušično gnojivo potrebno je tijekom rasta lišća. Fosfor i kalij korisni su tijekom cvatnje. Tijekom aktivnog rasta korijena, lišće se prska složenim gnojivom kako se ne bi spalili mladi korijeni.
Hranjenje je najbolje obaviti ujutro kada je svaka cvjetna stanica aktivna i može brzo apsorbirati hranjive tvari. Navečer se biljke pripremaju za spavanje, pa se mikroelementi slabo apsorbiraju.
Vrtno cvijeće koje izgleda poput orhideja
Čak ni one vrste orhideja koje se obično smatraju otpornima na hladnoću ne prezimljuju u našim vrtovima.
Međutim, postoji vrtno cvijeće koje izgledom nalikuje ovim egzotičnim biljkama:
Alstroemeria je lukovičasta biljka vrlo svijetlih, često šarenih cvjetova, skupljenih do 15 u cvatovima na visokim i ravnim peteljkama. Jedno je od najpopularnijih rezanog cvijeća i buketa.
Lavlji šaš je prekrasna trajnica koju ponekad poetično nazivaju "zmajevim cvijetom" jer cvijet podsjeća na zmajevo lice. Unatoč egzotičnom obliku svojih cvatova, sladić je jednostavna i nepretenciozna biljka iz obitelji gljiva koju su uzgajale još naše bake.
Perunike su još jedna vrtna egzotika koja nimalo ne nalikuje orhidejama, ali je potpuno nepretenciozna i šarena. Kolekcija perunika u GraddinaMax katalogu je toliko velika da po želji možete ispuniti cijeli vrt ovim veličanstvenim i prekrasnim biljkama.
Presađivanje orhideja
Orhideje je teže presaditi od običnih biljaka, ali s pravim znanjem proces ne traje više od 10 minuta. Presadite sadnice u rano proljeće ili kada korijenje previše naraste i jako visi iz posude.
Redoslijed presađivanja:
- Izvadite novi supstrat iz pakiranja i namočite ga preko noći u čistoj vodi.
- Izvadite biljku iz posude i oslobodite korijenje od ostataka starog supstrata.
- Korijenje stavite u novu posudu i pospite ga vlažnim supstratom tako da ispuni cijeli prostor.
Razdoblje odmora
Nakon cvatnje većina orhideja se odmara. Period oporavka traje najmanje 8 tjedana. Za to vrijeme lonac treba staviti na neizravno sunce, zalijevanje svesti na minimum ili potpuno prestati, a prskanje svesti na prskanje prskalicom. Hranjenje također nije potrebno.
S dolaskom tople sezone, orhideja se mora probuditi iz stanja mirovanja. Izvana se to očituje pojavom mladog lišća i cvjetnih peteljki. Ako se to ne dogodi, pomoći će šok terapija koja se sastoji od reguliranja dnevne i noćne temperaturne razlike od 4-5 stupnjeva.
Što je još važno
Za uzgoj orhideja koristite čiste posude s velikim drenažnim rupama na dnu. Ne zaboravite odrezati osušene cvjetove i lišće.
Stvorite uvjete za orhideje koji su što sličniji njihovom prirodnom okruženju. U prirodi tropske ljepotice rastu na deblima sa slobodno visećim korijenima. Od zraka dobivaju sve što im je potrebno za život. Orhideje su se prilagodile na vrlo oskudnu prehranu i mogu upijati vodenu paru poput spužve.
Takve uvjete simuliraju uzgajivači cvijeća:
- korijenje ima pristup svjetlu;
- često prskajte zrak oko biljke;
- koristiti gnojivo s vrlo niskom koncentracijom hranjivih tvari.
Orhideje su osjetljiva stvorenja, ali nije im teško stvoriti ugodno okruženje. Slijedite naše savjete i moći ćete uzgajati zdravo i lijepo cvijeće kod kuće.