Vrtlarstvo je prekrasna i prirodna aktivnost za ljude. O tome možete čitati u Bibliji ili sami isprobati. Možete stvoriti prekrasan vrt pun cvijeća ili birati usjeve, osiguravajući sebi i svojim najdražima vlastito, ekološki čisto povrće, voće i bobice.
No, za uživanje u berbi potrebno je imati određena znanja i vještine. U ovom ćemo članku s vama podijeliti savjete koji će vam pomoći da započnete svoju vrtlarsku avanturu i brže postignete uspjeh. Nije važno što prvo želite učiniti: uzgojiti voćke, ukrasno grmlje ili trajnice. Ovi savjeti su univerzalni i dobro funkcioniraju u svakom slučaju.
Naučite osnove vrtlarstva
U vrtlarstvu, kao iu svakom drugom području, prije nego što počnete prakticirati, morate naučiti teoriju. To uključuje razumijevanje pojmova kao što su tlo, gnojidba, zalijevanje, obrezivanje, kontrola štetočina. Postoje mnoge knjige, članci, pa čak i mrežni resursi u kojima možete pronaći informacije koje su vam potrebne.
Savjet: Prošećite po drugim vrtovima, odaberite najljepši i razgovarajte s njegovim vlasnikom. Iskusni vrtlari i vrtlari na parcelama često su spremni podijeliti praktične savjete s početnicima.
Odaberite pravo mjesto za svoj vrt
Odabir pravog mjesta za vaš vrt je ključan. Parcela treba biti dobro osvijetljena, zaštićena od vjetra i imati dobro drenirano tlo. Također treba uzeti u obzir pristup vodi i pogodan pristup vrtu. Ne birajte parcelu koja se nalazi u dolini, čak i ako je jeftinija i mislite da je zaštićena od vjetra. Tamo će ostati hladan zrak i vlaga, što će značajno naštetiti vašem vrtu.
Savjet: Razmislite o instaliranju sustava za automatsko navodnjavanje prije nego što počnete saditi svoje biljke - to štedi puno vremena i resursa.
Upoznajte svoje tlo
Tlo je osnova za zdrave biljke. Obavezno provjerite sastav tla i njegovu kiselost. Zahvaljujući tome, naučit ćete koje minerale i gnojiva prvo trebate unijeti u svoj vrt. Detektori za određivanje kemijskih parametara tla dostupni su u svakoj vrtlarskoj trgovini. Koristite organsku tvar kao što je kompost ili gnoj. To će poboljšati strukturu tla i osigurati biljkama potrebne hranjive tvari.
Savjet: Obavezno sijte angiosperme. Mahunarke mogu vezati dušik iz zraka, čineći ga dostupnim drugim biljkama. Gorušica i uljana repica imaju antibakterijska i antifungalna svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv patogena u tlu.
Odaberite prave biljke
Prilikom odabira biljaka za svoj vrt, uzmite u obzir klimatske uvjete vaše regije i veličinu parcele. Također obratite pozornost na kompatibilnost biljaka i njihove zahtjeve za njegu. Nemojte saditi previše biljaka na maloj parceli, jer to može dovesti do natjecanja za vodu i hranjive tvari.
Savjet: Uvijek pitajte prodavača u rasadniku o zoni otpornosti biljaka koje namjeravate kupiti. Glavni razlog prvih razočaranja vrtlara je što trajnice nisu preživjele zimu. Nemojte napraviti ovu grešku.
Pazite na svoje biljke na pravi način
Biljkama je potrebno redovito zalijevanje, gnojidba i orezivanje. Zalijevanje treba biti dovoljno, višak vode može biti štetan. Biljke treba gnojiti prema njihovim potrebama, organskim ili mineralnim gnojivima. Orezivanje pomaže u oblikovanju biljaka, uklanja bolesne ili oštećene grane i potiče rast novih mladica.
Savjet: Ispišite i objesite na zid u spremištu za alat ili na verandi jednostavna pravila za njegu biljaka u vašem vrtu - uvijek su u brošuri koju dobijete uz kupnju ili ih možete pronaći na internetu. Samo slijedite upute. Rezultati će biti iznenađujući ne samo za vas, već i za vaše susjede.
Zaštita biljaka od štetočina i bolesti
„Zeleno“ vrtlarstvo, u kojem se ne koriste sredstva za zaštitu bilja, lijepa je inicijativa. Štetočine i bolesti mogu ozbiljno naštetiti vašem vrtu. Ako ne želite koristiti kemikalije, koristite prirodne metode borbe. Redovito provjeravajte svoje biljke na znakove bolesti ili štetočina i odmah poduzmite mjere ako se pojave problemi.
Savjet: U vrtu svakako posadite prirodne "branitelje" kao što su neven ili pupavac. Samo ih posadite gdje god ima slobodnog prostora - u sredini ili na rubu cvjetnjaka, uz vrtne staze, ispod drveća i grmlja. Činite to svake godine.
Pokrijte tlo
Pokrivanje tla pomaže u zadržavanju vlage, sprječava rast korova i štiti korijenje biljaka od vrućine i hladnoće. Organski materijali poput slame, sijena, kore ili komposta mogu se koristiti kao malč. Nemojte bacati travu daleko od kosilice - ona je također odličan i besplatan pokrivač tla za cvjetne gredice i biljke.
Savjet: Kupite sjeckalicu za travu i granje - trave će biti u vašem vrtu svake sezone