0

Tri dokazane metode uzgoja limuna na prozorskoj dasci

Hladni dani vani nisu razlog da odustanete od vrtlarstva jer su kućni uvjeti idealni za uzgoj limuna. Plodovi ovog agruma obiluju vitaminom C, a stablo na čijim granama sazrijevaju sobu može pretvoriti u mirisnu zimzelenu oazu.

metode uzgoja limuna na prozorskoj dasci

Biologija biljaka

Lipa ima tanko deblo prekriveno oštrim trnjem. U prirodi može doseći visinu od 5 metara, ali u sobnim uvjetima ograničena je na 2 metra. Trebate li kompaktniju biljku, postoji rješenje - lipa lako podnosi rezidbu, pa čak i zahvalno odgovara povećanjem broja rodnih pupova. Redovitim skraćivanjem grana i vrha minijaturnu lipu možete oblikovati u bilo koji oblik, pa i u bonsai.

Biljka može cvjetati i proizvoditi tijekom cijele godine. Cvjetovi su neugledni, ali veliki, promjera do 2 cm. Plod ima zelenu kožicu, sočan je i kiselkast, dostiže veličinu do 5 cm i sadrži od 1 do 4 sjemenke.

Jedno stablo može roditi i cvjetati u isto vrijeme, tako da su svježe limete dostupne tijekom cijele godine.

Ali ne očekujte previše od njih. Stablo rađa mnogo plodova, a zatim većinu opadne, što je tipično za lipe u prirodi.

Limeta se dodaje u čajeve, kompote i slastice, a kora se koristi u jelima od mesa. Biljka nije samo korisna, već i dekorativna: ima spektakularno sjajno tamnozeleno lišće koje zimi ne otpada.

metode uzgoja limuna na prozorskoj dasci

Limeta odozdo - od jednostavnog do složenog

Odaberite zrelo voće i uklonite sjemenke. Uklonite preostalu pulpu tako da ih operete u vodi i potopite u humusno gnojivo nekoliko sati. Zatim ih sušite 2-3 sata.

Odaberite posudu s kapacitetom od najmanje 2 litre, jer limeta ne voli često presađivanje. Na dno stavite sloj drenažnog kamenja i napunite ga zemljom. Idealno tlo za limete je kupovno tlo za citruse u koje dodajete 20% čistog riječnog pijeska. Možete koristiti i vrtnu zemlju pomiješanu s pijeskom u istom omjeru.

Šibicom napravite rupu u zemlji i posadite jednu po jednu sjemenku. Pažljivo ih prekrijte zemljom i prekrijte staklom. Čuvati na svijetlom mjestu.

Na temperaturi od +25 °C izbojci će se početi pojavljivati ​​nakon 2-3 tjedna. Ako je hladnije, klijanje može trajati i do 8 tjedana. Ne zaboravite redovito vlažiti tlo, ali izbjegavajte vlagu - bolje je prskati ručnom prskalicom.

Kada se pojave sadnice, uklonite staklo i stavite posudu na dobro osvijetljeno mjesto kako biste izbjegli propuh. Zimi zalijevanje treba biti umjereno. Hranite ih jednom mjesečno i povremeno prskajte vodom.

Nakon otprilike godinu dana limetu presadite u veću posudu zapremnine 5 litara ili više. Zatim ga presadite svake tri godine. Prilikom presađivanja nemojte zakopati vrat korijena. Prve zime orežite grane, ostavljajući 3-4 pupa na svakoj grani kako biste stvorili gustu krošnju.

metode uzgoja limuna na prozorskoj dasci

Limeta iz reznica - brzo i učinkovito

Za ovu metodu potrebne su vam reznice dužine 10-15 cm s nekoliko pupova. Izrežite ih sa zdravih odraslih limeta i tretirajte reznice sredstvom za ukorjenjivanje rizobija kako biste potaknuli stvaranje korijena. Reznice posadite u pojedinačne posude zapremine najmanje 1 l i zakopajte ih 2-3 cm u zemlju. Pokrijte posude polietilenom kako biste stvorili efekt staklenika.

Redovito vlažite tlo i svakodnevno ga prozračujte kako biste uklonili kondenzaciju. Nakon nekoliko mjeseci ukorijenjene biljke presadite u veće posude. Povremeno orežite vrhove i vrhove grana kako biste potaknuli rast i formiranje krošnje.

Limeta od podmlatka - sigurno i jednostavno

Izdanak je dio grane koji se ukorijeni bez odvajanja od matične biljke. Najlakši način za razmnožavanje limuna je ukorjenjivanje u rano proljeće. Napravite plitki rez na mladoj grani i omotajte je vlažnom tresetnom mahovinom. Pokrijte vrh plastičnom folijom ili plastičnom vrećicom. Redovito vlažite mahovinu – ne smije se sušiti. Nakon otprilike mjesec dana grana će se ukorijeniti. Pažljivo ga odrežite od matične biljke i presadite u zasebnu posudu. Njegujte ga na isti način kao i druge vapnenačke biljke.

Tajne njege:

  • Stablo uzgojeno iz reznica ili cijepova počet će rađati nakon 2-3 godine, a iz sjemena nakon 3-4 godine.
  • Zimi, lipu treba osvijetliti fitosvjetlom - osvjetljenje treba trajati najmanje 10 sati dnevno, a po mogućnosti 12 sati.
  • Optimalna temperatura zimi je +10+15 °C, a ljeti do +35 °C.
  • Limun treba zalijevati vodom bez klora temperature +24 °C. Između dva zalijevanja tlo se mora osušiti.
  • Koristite ovlaživač zraka ili posudu s vodom kako biste osigurali visoku vlažnost oko biljke.

Uzgoj limete kod kuće zanimljiva je i isplativa aktivnost. Berbu možete znatno ubrzati ako kupite sadnicu lipe u GradinaMaxu. Slijedeći naše preporuke, moći ćete dobiti urod ukusnog i aromatičnog voća na svojoj prozorskoj dasci.

Objavio: 17 ruj 2024
Prikazi: 46
(Glasovi: 0, Ocjena: 0)
Ostavite komentar
Stopa
Dodaj jednu ili više datoteka