0

Domaći limun - izvor vitamina i osvježavajućeg okusa

Limun je agrum koji potječe iz jugoistočne Azije i etablirao se u raznim dijelovima svijeta. Može se uzgajati kod kuće - njeni zeleni eliptični listovi i bijeli mirisni cvjetovi stvaraju jedinstvenu atmosferu ugode i svježine.

Domaći limun - izvor vitamina i osvježavajućeg okusa

Zašto posaditi stablo limuna kod kuće?

Uzgoj stabla limuna je estetski zanimljiv i omogućuje vam da naučite osnove uzgoja citrusa.

Biljka je ukrasna za interijer, oživljavajući ga zelenim lišćem i bijelim cvjetovima. U dobrim uvjetima daje jestive plodove.

Limunov sok je bogat vitaminima C, A i B koji jačaju imunitet i održavaju zdravlje. Kora se često koristi u kulinarstvu za salate, umake, juhe, deserte, jela od mesa i ribe.

Zanimljivosti:

  • Limun može cvjetati i donositi plodove u isto vrijeme.
  • Rekordni plod bio je težak 5 kg i uzgojen je u Izraelu.
  • Limunov sok sadrži više šećera od jagoda.

Domaći limun - izvor vitamina i osvježavajućeg okusa

Od sjemena do prvog ploda

Uzgoj limuna kod kuće zanimljiva je aktivnost koja može donijeti mnogo pozitivnih iskustava. S ugodnim uzbuđenjem moći ćete gledati kako nježna sadnica magično raste iz sjemena i pretvara se u stablo, na čijim će se granama na kraju pojaviti limun.

Sjetva

Idealno tlo je mješavina treseta i humusa u jednakim dijelovima s tresetom ili drvenim ugljenom. Razina kiselosti ne smije biti veća od 7. U kiselom i alkalnom tlu limun se razboli, požuti i ispusti pupoljke. Možete kupiti gotovu zemlju za citruse. Potrebna vam je posuda promjera najmanje 22 cm.

Sadnja:

  1. Postavite drenažu u posudu i napunite je zemljom.
  2. Napravite udubljenje od 1-2 cm i u njega stavite kamen.
  3. Zalijte ga.

Želite li korijenovom sustavu dati dovoljno prostora, posadite svaku sadnicu u posebnu posudu. Povremeno navlažite tlo prskalicom, održavajte temperaturu od najmanje +18 °C i vlažnost iznad 40%. Klice će se pojaviti nakon otprilike tri tjedna.

Domaći limun - izvor vitamina i osvježavajućeg okusa

Njega mladih limuna

Čim sadnica ima 4 prava lista, premjestite posudu na najsunčaniju prozorsku dasku. Okrenite posudu na različite strane prema suncu tako da se krošnja ravnomjerno razvija. Okretanje ne smije biti veće od 90 stupnjeva - tako biljka neće biti pod stresom.

Izbjegavajte prekomjerno zalijevanje ili isušivanje, zalijevajte kada je tlo na površini potpuno suho. Koristite toplu vodu na sobnoj temperaturi.

Od trećeg mjeseca pa nadalje limun treba redovito prihranjivati. Kupite posebno uravnoteženo gnojivo za citruse i slijedite upute na pakiranju. U hladnim sezonama ograničite gnojidbu na jednom mjesečno.

Presađivanje

Kada korijenje ispuni cijelu posudu, premjestite limun u novu posudu koja je 5 cm veća od prethodne. Mlade biljke treba presađivati ​​jednom godišnje, a odrasle biljke svake tri godine.

Domaći limun - izvor vitamina i osvježavajućeg okusa

Oblikovati

Oštrim nožem ili vrtnim škarama odrežite vrh jednogodišnje biljke i ostavite deblo visine 20 cm. Iz ovog debla počet će rasti bočni izdanci. Njih također treba skratiti kako bi se stablo počelo granati i poprimilo kompaktan oblik. Ova rezidba je ključ obilne rodnosti, jer biljka cvjeta na krajevima izdanaka.

Dok se ne formira kruna, poželjno je prestati pokušavati da biljka procvjeta. Kako bi se osigurao ravnomjeran razvoj grana, lonac treba jednom tjedno okrenuti za 30-40 stupnjeva. To treba učiniti pri svakom zalijevanju. No, ako je biljka počela stvarati pupoljke, rotacija se zaustavlja kako ne bi otpali cvjetovi.

Za formiranje pupova potrebna je temperatura od +13 do +19 °C. Kod prve cvatnje treba ostati samo 3-4 cvijeta - mlada biljka neće moći dati više plodova, čak i ako je intenzivno prihranjujete. Prilikom svakog sljedećeg cvatnje treba ostaviti još dva jajnika.

Limun treba oprašivanje pčela, koje nisu dostupne u sobi. Stoga će cvjećarica morati sama obaviti ovaj zadatak: pažljivo prenijeti pelud mekom četkom ili vatom. Cvjetovi moraju biti potpuno otvoreni tijekom oprašivanja.

Kontrola štetočina

Limun često napadaju grinje. To se vidi po tankim mrežama na listovima i njihovom opadanju. Potrebno je koristiti posebne pripravke ili narodne lijekove, kao što je otopina češnjaka i luka.

Antraknoza je najčešća bolest citrusa. Uzrokuje ju mikroskopska gljivica, a očituje se žućenjem i opadanjem lišća i odumiranjem grana. Može se tretirati s 1% Bordeaux tekućinom, ali se biljka prije prskanja mora iznijeti van.

Korisni savjeti. Stvorite povoljne uvjete, održavajte optimalnu toplinu, svjetlost i vlažnost - i biljka se neće razboljeti.

Naručite zdrave i oblikovane sadnice limuna iz GradinaMaxa i uzgojite limun kod kuće, uživajte u njegovom okusu i mirisu, koristite i uživajte!

Objavio: 19 ruj 2024
Prikazi: 88
(Glasovi: 0, Ocjena: 0)
Ostavite komentar
Stopa
Dodaj jednu ili više datoteka