Zamiokulkas je egzotična trajnica koja potječe iz Afrike. Postao je popularan zbog neobične ljepote svojih pernatih listova na visokim peteljkama i nepretencioznosti. Međutim, čak i otporne vrste Zamioculcas zahtijevaju određenu pozornost. Pročitajte kako ga njegovati kako bi ostao zdrav i bujan.
Idealni uvjeti za Zamiokulkas
Cvijet preferira svijetlo, ali difuzno svjetlo. Izravna sunčeva svjetlost može izazvati opekline na lišću. Idealno mjesto za ovu biljku je istočni ili zapadni prozor. Ljeti se Zamiokulkas može prenijeti vani, ali ga nemojte stavljati u duboku sjenu, inače će lišće postati sitno.
Imajte na umu da, primjerice, domaći citrusi zahtijevaju manje-više iste uvjete uzgoja. GraddinaMax katalog nudi nezahtjevne agrume koji mogu rasti i plodonositi u stanu ili stakleniku u uvjetima ograničenog volumena tla i nedovoljne svjetlosti. Calamondini na primjer, neće stvarati mnogo problema, ali će impresionirati svojim jarkim bojama, niskim i prilično jestivim plodovima.
Afrička biljka je otporna na sušu i bolje podnosi nedostatak vlage nego njen višak. Zalijevajte je tek kada se gornji sloj zemlje u posudi osuši. Stajaća voda u bunaru vrlo je opasna. Zimi zalijevanje praktički prestaje.
Zamiokulkas treba gnojiti svaka dva tjedna od travnja do kolovoza – tada raste. Ako cvijet raste u plodnom tlu, ne treba ga gnojiti. Ali ako primijetite da slabi ili da je lišće blijedo, možete koristiti gnojivo za kaktuse ili biljke s ukrasnim lišćem. Zimi, kada je biljka u stanju mirovanja, gnojidba nije potrebna.
Zamiokulke vole toplinu i dobro se osjećaju na temperaturama oko +25 °C ljeti i najmanje +16 °C zimi. U svim godišnjim dobima moraju biti zaštićeni od naglih promjena temperature i propuha.
Ako ste sretni vlasnik zimskog vrta ili ostakljene terase na kojoj možete održavati takvu mikroklimu, posadite još jedan popularni "afrički" - amarilis - na pozadini visokih i bujnih grmova zamiokulkasa. U GradinaMax katalogu nalazi se prekrasna kolekcija hippeastruma ili amarilisa, koji se odlično osjećaju iu zimskim vrtovima iu običnim posudama na prozorskoj dasci gradskog stana.
Lonac i zemlja
Zamiokulkas preferira lagano, rastresito tlo s dobrom drenažom. Ne smije se saditi u glineno tlo. Posebno tlo za sukulente je idealno - sadrži puno pijeska i malo organske tvari, uzgajivači dodaju drveni ugljen za dezinfekciju i treset ili ljusku za očuvanje vlage.
Zamiokule su lijepe u velikim keramičkim posudama. Ne preporučuje se sadnja u plastične posude, jer njihovo snažno korijenje može probiti stijenke. Na dno posude stavite drenažni sloj kako voda ne bi stagnirala.
Mlade biljke presađuju se svake godine u proljeće, a odrasle biljke svake dvije do tri godine. Transplantacija se vrši presađivanjem kako se ne bi oštetio korijenski sustav.
Reprodukcija zamiokulkasa
Drvo dolara može se razmnožavati na tri načina:
- ostavlja
- sadnice
- podjela grmlja.
Za razmnožavanje lišćem odrežite list s peteljke i stavite ga u vodu ili posadite u vlažan pijesak. Ukorjenjivanje traje dugo i ne ukorijene se svi listovi. Stoga se Zamiokulkas češće razmnožava reznicama. Dobivaju se od 10 cm dugih dijelova repa. Reznice se ukorijenjuju u vodi ili vlažnom pijesku.
Važno: Nosite rukavice prije rezanja ili presađivanja zamiokulkasa, jer je njegov sok otrovan.
Najlakši način razmnožavanja je dijeljenjem grma. Može se izvesti tijekom presađivanja. Grm se jednostavno podijeli na nekoliko dijelova, od kojih svaki mora imati svoje korijenje, i posadi se u zasebne posude. Prilikom presađivanja reznica u novu posudu, točka rasta ne smije se zakopati - može istrunuti u tlu.
Više informacija
Dollar Tree pripada gomoljastim sukulentima iz obitelji aroida i može pohraniti vlagu u lišću i korijenju. Zbog toga može podnijeti duga sušna razdoblja. Biljka ne zahtijeva posebnu pažnju i pogodna je čak i za početnike koji uzgajaju cvijeće. Savršeno čisti zrak i upija otrovne tvari. Kaže se da zamiokulkas donosi sreću i financijski prosperitet.
Stari grmovi često padaju, pa možete koristiti prstenastu potporu da ih držite u uspravnom položaju.
Bolesti zamiokulkasa i njihovo liječenje
Kako bi vaša biljka Zamioculcas bila zdrava, jednostavno je nemojte zalijevati. Ako biljka pokazuje znakove bolesti, izvadite je iz lonca, uklonite zahvaćene nadzemne i podzemne dijelove i poprskajte je fungicidom.
Problemi i rješenja:
Izdužene stabljike i blijedo lišće |
Nema svjetla |
Premjestite biljku na svjetlije mjesto |
Tamne mrlje na lišću |
Komprimirani, hladni ili promjenjivi uvjeti. |
Presadite je u veću posudu, osigurajte joj ugodnu temperaturu i zaštitite je od propuha. |
Žuto smeđe mrlje |
Gljivična bolest |
Uklonite zahvaćene dijelove, upotrijebite fungicid |
Bijele mrlje |
Opekline od sunca |
Prijelaz na difuzno svjetlo |
Žuti donji listovi |
Prirodni proces starenja |
Uklonite požutjelo lišće |
Potpuno žutilo lišća |
Pretjerana vlažnost |
Ograničite zalijevanje, osigurajte dobru drenažu i provjerite postoji li truljenje korijena. |
Padajuće lišće |
Dugotrajna suša |
Biljku obilno zalijevajte |
Zamiokulkas s velikim sjajnim tamnozelenim lišćem može ukrasiti svaki interijer. Obavezno nabavite ovaj cvijet kako
biste svoj dom učinili ljepšim i privukli novac u njega. Tražite li biljke za svoj stan ili zimski vrt pogledajte
kolekciju egzotičnih biljaka
GradinaMaxa, možda pronađete nešto zanimljivo za sebe.