Malina-jagoda, tibetanska malina, ružičasta malina - to su različiti nazivi za istu biljku. Ovo nije hibrid između maline i jagode, već posebna vrsta bobičastog voća koja je u naše vrtove stigla iz Azije. Biljka je rijetka i ne može se naći u svim područjima. Stoga je vrijedno naučiti više o tome.
Kako izgleda
Grmovi malina-jagoda izgledaju poput običnih malina. Imaju sivo-smeđe stabljike prekrivene bodljama i blago dlakave. Listovi su složeni, po teksturi slični lišću ruže i zgnječeni su na rubovima. Na krajevima izdanaka cvjetaju mali bijeli cvjetovi koji se kasnije pretvaraju u bobice promjera oko centimetra, po obliku slične malinama. Kad su bobice potpuno zrele, postaju crvene.
Zašto biljka
Malina-jagoda je biljka koja se lako uzgaja. Brzo se ukorijenjuje, dobro prezimi i lako se razmnožava potomstvom. Njezini su grmovi lijepi u svako doba godine, ali posebno su impresivni kad su prekriveni bobicama. Plodovi nisu skriveni ispod lišća - svijetli su, lako vidljivi i lako se beru.
Malina i jagoda dobro prolaze kao živica do metar visine. Brzo raste i formira guste, trnovite grmove. U jesen, kada lišće poprimi ljubičastu i oker boju, plantaža izgleda fantastično i može parirati popularnom ukrasnom grmlju poput bršljana ili pucavac.
Voće ima okus jagode, ali ima suptilni okus maline.
Kako saditi
Maline s ružičastim lišćem vole sunčana mjesta, pa ih možete posaditi na punom suncu i uz zid okrenut prema jugu.
Grmovi se sade u zasebne jame ili rovove, s razmakom od 70 cm između biljaka i 150 cm između redova.
Tibetanska malina je nezahtjevna za tlo, ali ne voli jaku kiselost. Najbolje raste u plodnom, dobro dreniranom tlu, pa u rupe treba dodati humus ili kompost.
Nemojte saditi maline na mjestima gdje voda stagnira - korijenje im može istrunuti.
Bolje je saditi u jesen kako bi se sadnice ukorijenile prije hladnog vremena. Nakon sadnje ih obilno zalijte i nemojte ih prekrivati zemljom.
Briga
Zalijevajte redovito, osobito po vrućem vremenu, ali ne dopustite da voda stagnira.
U prvoj godini češće uklanjajte korov i prorahlite gornji sloj zemlje kako biste omogućili bolji pristup zraka do korijena.
Mlade biljke treba malčirati tresetom ili humusom kako bi se zadržala vlaga i spriječio rast korova. Nakon 2-3 godine maline će izrasti i korov više neće biti problem.
Od ranog proljeća gnojite biljku organskim tvarima ili kompleksnim mineralnim gnojivom bez klora. Od sredine ljeta nadalje smanjite količinu dušika i radije koristite gnojiva s visokim udjelom fosfora i klora.
Izboje koji su u jesen dali plod odrežite, a ovogodišnje ostavite da prezime – oni će iduće sezone formirati bobice.
Korisni savjeti
Stabljike maline prekrivene su oštrim trnjem, pa ruke moraju biti zaštićene pri radu s njima. Kako biste izbjegli probode i ogrebotine, jednostavno nosite platnene i gumene rukavice.
S vremenom, grmovi počinju proizvoditi mnogo novih biljaka i širiti se u svim smjerovima. Kako bi se izbjegla borba s dodatnim biljkama, dobra je ideja ograničiti rast grmova ukopavanjem zaštitnih mreža tijekom sadnje.
Štetočine i bolesti
Tibetanske maline, kao i obične, mogu se razboljeti i patiti od štetočina. Prije svega, za nju su opasni žižaci i malinine zlatice koje uništavaju lišće i cvjetove.
Na korijenima se ponekad pojavljuje bakterijski rak - to je zarazna bolest koja pogađa mlade i oslabljene grmove. Bolesne biljke moraju se spaliti, jer se bakterijski rak ne može liječiti.
Ako se na lišću pojave smeđe mrlje, onda malina ima antracnozu i zahtijeva prskanje pripravcima koji sadrže bakar.
Organofosforni pesticidi spasit će štetnike.
Kako koristiti usjev
Bobice su ukusne svježe, ali postoje sorte s gorkim okusom. Od tibetanskih malina rade se ukusni pekmezi, džemovi i kompoti, bobice se pasiraju sa šećerom i zamrzavaju. Potpuno zreli plodovi pogodni su za hranu, nezreli plodovi nemaju okus i miris kao kod običnih malina.
Plodovi ružičastih malina nisu samo ugodni za okus, već su i korisni:
- čine vaskularne zidove jačim i elastičnijim;
- imaju blagotvoran učinak na sastav krvi;
- poboljšati rad imunološkog sustava;
- služe kao prevencija prehlade.
Malina-jagoda je ukras stranice i izvor ukusnih bobica. Svidjet će se ljubiteljima vrtne egzotike i može postati izvrstan dodatak krajobraznom dizajnu.