Remontantne maline oduševljavaju nas jagodama dva puta u sezoni. Ako želite sočan urod sljedeće godine, posadite ih u jesen.
Prednosti jesenske sadnje
Jesen je idealno vrijeme za ukorjenjivanje. Za to vrijeme reznice miruju i mogu se bez problema presaditi. Za formiranje lišća ne trebaju trošiti hranjive tvari, pa će ukorjenjivanje i prilagodba na novo mjesto biti što uspješnija.
U listopadu je izbor sadnog materijala puno veći nego u proljeće. U jesen je dostupan širok izbor sorti. Možete odabrati onu koja je idealna po ukusu, veličini i boji.
Jesensko vrijeme je povoljnije za ukorjenjivanje ponovljene maline nego u proljeće - danju je dovoljno toplo, a noćne temperature već su pale.
Jesenske kiše osigurat će potrebnu vlagu, što će olakšati rast mladih biljaka.
Još jedna važna novost - u jesen vrtlar ima više vremena nego u proljeće da se posveti sadnji malina i pripremi tla.
Faze sadnje malina koje se ponavljaju
Prvo što treba učiniti je odabrati mjesto. Maline preferiraju sunčana područja s laganim, plodnim tlom. Idealno mjesto za ponovne sorte je uz ogradu ili zgradu, gdje će biljke biti zaštićene od hladnih vjetrova zimi.
Važno je odabrati pravog prethodnika. Maline ne treba saditi na mjestima gdje ima krumpira i drugih salatnih kultura ili jagoda. Poželjno je ostaviti tlo da miruje jednu sezonu, pa siderate posadite u proljeće i obradite u tlo prije sadnje u jesen.
Pripremni rad:
- Odabrano područje očistite od korova i prekopajte do dubine bajoneta lopate. Dodajte organsko gnojivo: humus ili kompost za poboljšanje plodnosti.
- Prije sadnje sadnicu je potrebno orezati da ostane deblo visine 20 cm. To potiče rast korijena u proljeće.
- Namočite korijenje u vodi sat vremena ili dodajte sredstvo za ukorjenjivanje. To će pomoći bržem stvaranju osjetljivog korijenja, što je posebno važno nakon presađivanja.
Sadnja:
- Iskopajte jamu duboku 40-50 cm i široku 50-60 cm. Veličina bi trebala biti takva da su korijeni slobodni, a vrat korijena ostaje na razini tla. Razmak između grmova trebao bi biti najmanje 50 cm.
- Stavite sadnicu u rupu tako da vrat korijena bude u razini tla ili ne dublje od 3-5 cm. Previše zakopavanja će oslabiti grm, a biljka posađena previsoko uzrokovat će mraz.
- Jamu napunite zemljom, izgnječite i obilno zalijte. Svaka sadnica treba dobiti najmanje 20 litara vode.
Važno: maline treba saditi najmanje mjesec dana prije prvog mraza kako bi imale vremena da se ukorijene.
Ako ima mnogo sadnica, možete ih posaditi u jarak dubok 30 cm i širok 50 cm. Na dno nasipajte 10 cm debeo sloj komposta, a zatim zemlju u koju treba dodati kompleksno mineralno gnojivo s produljenim djelovanjem. Pripremite krevet unaprijed - 2 ili 3 tjedna unaprijed, tako da tlo ima vremena da se slegne.
Optimalni pH za maline je 6,5-6,8, što znači da je kiselost tla gotovo neutralna.
Regularne i ponavljajuće sorte ne smiju se saditi jedna pored druge jer se različito orezuju. Imajte na umu da se izdanci korijena maline s vremenom mogu pojaviti na znatnoj udaljenosti od matične biljke, stoga pazite da tijekom vremena ne pomiješate ponavljajuće i obične sorte.
Njega biljaka
Tlo oko grmlja treba malčirati tresetom, humusom ili opalim lišćem kako bi se korijenje zaštitilo od mraza i zadržala vlaga. Zaštitni sloj mora biti dugačak najmanje 5 cm.
Daljnja njega grmova je standardna - zalijevanje, gnojidba, obrezivanje i zaštita od bolesti i štetnika.
Razmnožavanje rekurentnih malina reznicama
Ako u svom vrtu već imate maline željene sorte, možete ih brzo razmnožiti bez kupnje reznica.
U jesen, kada odrežete plodne izdanke tekuće godine, nemojte ih slati na kompost, već ih iskoristite za reznice.
Peteljke odrežite tako da na svakom komadu ostanu tri-četiri pupoljka. Odmah nakon rezidbe posadite reznice u zemlju tako da donji pup bude zakopan. Zbijete zemlju i prekrijete je debelim slojem treseta ili otpalog lišća kako biste ih zaštitili od hladnoće. U proljeće provjerite koje su se reznice ukorijenile. Pustite ih da rastu i presadite ih na jesen.
Remontantne maline su prava bobica, jer daju dva usjeva godišnje. Slijedite naše preporuke za ukusne i zdrave proizvode iz vlastitog vrta.