Davno prije dolaska Europljana, Indijanci Sjeverne Amerike otkrili su prekrasna ljekovita svojstva "prerijskog večernjeg sunca" nama poznatog kao rudbeckia ili echinacea. Čaj od cvjetova liječi rane, tinkture od korijena ublažavaju želučane tegobe, a prekrasno cvijeće mami pčele i leptire iz svih krajeva.
Echinacea se u Europi pojavila u 17. stoljeću, a zahvaljujući svojoj nepretencioznosti i sposobnosti samosijanja brzo se proširila u botaničkim i privatnim vrtovima. I u samoj Americi, sve do otkrića kemijske sinteze ljekovitih tvari u 20. stoljeću, Echinacea se smatrala lijekom za sve bolesti te je bila uključena u većinu ljekarničkih lijekova.
Echinacea vrsta
Aedades leidub mitu liiki echinaceat, mis erinevad üksteisest õite värvi ja suuruse poolest:
- Echinacea Purpurea - visina biljke do 100 m, košare do 15 cm u promjeru, jezičasti cvjetovi ljubičasto-ružičasti, cjevasti cvjetovi crveno-smeđi. Cvate u drugoj polovici ljeta 2 mjeseca.
- Echinacea Pale - visina do 60 cm, blago ružičaste do bijele boje, promjer cvijeta 10-15 cm.
- Echinacea angustifolia - uski, ružičasti ili ljubičasti rubni cvjetovi, žuti središnji cvjetovi. Visina 50-100 cm, razgranate stabljike.
Osim popularnih sorti čiji cvjetovi nalikuju raznobojnim tratinčicama, postoje frotirni oblici u kojima cjevasti cvjetovi prevladavaju nad jezičastim, zahvaljujući čemu cvat izgleda poput pahuljaste lopte. Najbolje suvremene sorte frotirnih češera mogu se natjecati u ljepoti s dalijama i astrama.
Koristiti u vrtu
Ova svestrana biljka dobro raste na otvorenim površinama i ispod visokog drveća. Prikladno za prednje granice i prirodne vrtove. Može se saditi kao soliter ili u društvu niskih trajnica.
Pokeweeds pomaže stvoriti prekrasnu kompoziciju u vrtu. Njihovi veliki cvatovi ističu se naspram zelenila, dajući skupini biljaka s ukrasnim lišćem svjetlinu i dinamiku.
U mješovitim nasadima češar se koristi kao visoki naglasak i pozadina za manje cvijeće. U bordurama se dobro slaže s astrama, monardom i floksom. Njegovi veliki cvatovi pogodni su za bukete jer dugo ostaju u vodi.
Ljekovita svojstva
Ljubičasta ehinacea koristi se u tradicionalnoj medicini za jačanje imuniteta, liječenje upala i kao dio sredstava za zacjeljivanje rana.
Tinkture i čajevi od cvjetova ehinaceje potiču stvaranje bijelih krvnih stanica koje imaju ključnu ulogu u obrani organizma od infekcija. Pripravci ehinaceje imaju antivirusna svojstva, pomažu u borbi protiv gripe, prehlade i herpesa.
Važno. Posavjetujte se s liječnikom prije uzimanja ehinaceje, osobito ako imate kronično stanje.
Sadnja
Da bi se grm uspješno razvijao i bujno cvao, potrebno ga je posaditi na sunčano ili polusjenovito mjesto. Što je više svjetla, to će biti više pupova. Echinacea raste na svakom tlu, ali preferira dobro drenirano i hranjivo tlo. Stoga je prije sadnje vrijedno staviti malo komposta ili humusa u rupu. Ako je tlo glinasto, biljka će cijeniti unošenje pijeska.
Ehinaceju je najbolje saditi u proljeće ili jesen kada je tlo toplo i vlažno. Može se sijati iz sjemena na otvorenom terenu ili prvo možete uzgajati sadnice kod kuće.
Sjeme dugo klija, do mjesec dana, pa ga treba rano sijati. Dubina sjetve je 5 mm. Unaprijed posipajte tlo fitosporinom ili drugim biološkim fungicidom kako biste spriječili pojavu crne noge kod sadnica.
Prvi pravi list počet će se formirati 8-10 dana nakon nicanja sadnica. Nakon što se pojave dva prava lista, vrijeme je za presađivanje sadnica u pojedinačne posude. Echinacea ima dug korijen, pa je presadite u duboke posude. Sadnice rastu vrlo sporo i cvatu u drugoj godini.
Uzgoj
Echinacea je otporna na sušu, ali će cijeniti nekoliko zalijevanja tijekom sušnih razdoblja. Malčiranje tla je korisno - organska tvar će zadržati vlagu i spriječiti pojavu korova, stvarajući optimalne uvjete za rast. Na početku vegetacije, kada prvi izdanci počnu izlaziti iz zemlje, preporuča se prihranjivati bilo kojim organskim gnojivom kako bi cvjetanje bilo bujnije. Tijekom razdoblja pupanja, grmlje treba hraniti složenim mineralnim sastavom kako bi cvijeće postalo svjetlije i veće.
Redovito orežite uvenule cvatove kako biste spriječili da zametnu sjeme - to će produljiti razdoblje dekorativnosti.
Echinacea je praktički bez bolesti, ali može doći do pjegavosti ili truljenja. Uklonite bolesno lišće - infekcija se vjerojatno neće dalje širiti.
Ako je ljeto jako vlažno, ehinaceju mogu napasti puževi. Ovi se štetnici mogu kontrolirati pomoću insekticida i mehaničkih metoda kao što su barijere ili zamke. Echinacea raste u dubokoj sjeni može biti napadnuta pepelnicom i hrđom. Na prve znakove ovih bolesti uklonite zahvaćene dijelove i pošpricajte cijeli grm fungicidom.
Slijedeći naše preporuke za sadnju i njegu, moći ćete u potpunosti uživati u čarobnoj ljepoti sorti Echinacea. Recite nam u komentarima koje sorte rastu u vašem vrtu i kako koristite ehinaceju.