Clematis je raskošna trajnica, prekrasno cvjetna penjačica koja krasi vrtove. Njegovi sjajni cvjetovi na pozadini zelenog lišća stvaraju atmosferu romantike i udobnosti, oživljavaju vertikalne kompozicije i ljeti maskiraju zidove i ograde. Clematis će cvjetati dugi niz godina, mora se pravilno saditi i pravilno njegovati.
Odabir lokacije
Clematis voli sunce, ali može dobiti opekotine i opekotine u vrućim klimatskim uvjetima. U južnim regijama s dugim razdobljima suhe vrućine, bolje je odabrati mjesto u djelomičnoj sjeni. Moraju biti zaštićeni od propuha i jakih vjetrova.
Ova pravila odabira mjesta vrijede za sve vrste penjača ukrasi koji su dostupni u GradinaMax katalogu.
Cvijet ne podnosi stajaću vodu, pa se ne smije saditi u nizinama ili na područjima s teškim glinenim tlima. Idealna je plodna, drenirajuća ilovača. Kiselost treba biti umjerena. Previše kiselo tlo treba neutralizirati dodavanjem vapna.
Priprema za slijetanje
Pri jesenskoj sadnji tlo se prekopava mjesec dana ranije. Ako se sadnja planira u proljeće, bolje je iskopati rupu u jesen. Tlo koje nije prikladno za klematis može se poboljšati kopanjem:
- Glinenom tlu dodajte treset, pijesak i kompost;
- Tresetnom tlu dodajte pijesak i crnicu;
- pjeskovitom tlu dodajte glinu i istrunulu organsku tvar.
Sadnja klematisa
Najbolje vrijeme za sadnju je proljeće ili jesen. Iskusni vrtlari preporučuju ranu jesen, jer će biljka imati vremena da se dobro ukorijeni. Razmak između rupa trebao bi biti otprilike 100-130 cm. Clematis treba saditi tako da vrat korijena bude na ili malo ispod razine tla. Ne zaboravite postaviti potporu prije sadnje.
Faze sadnje:
- Dubina i širina rupe ovise o vrsti tla i veličini korijena sadnica. Za lagano tlo dovoljna je rupa veličine 50x50x50 cm, a za teška 70x70x70 cm.
- Preporuča se na dno dodati drenažni sloj od lomljene opeke ili drobljenog kamenja, posebno ako je tlo teško i mokro.
- Napunite jamu vrtnom zemljom pomiješanom sa superfosfatom, pepelom i kompostom.
- Prilikom sadnje potrebno je stvoriti nagib koji omogućuje odvod vode iz vrata kako bi se izbjegla stagnacija vlage, što je štetno za klematis.
- Po potrebi potopiti korijenje sadnice u vodu ili stimulans.
Clematis je bolje saditi po oblačnom vremenu bez vjetra. Pripremljeno tlo ulijeva se u jamu u obliku stošca. Stavite sadnicu na vrh. Korijenje se zatim prekrije zemljom i lagano pritisne. Treba paziti da vrat korijena (mjesto gdje korijenje doseže stabljiku) bude zakopan:
- za sadnice do godinu dana 5-10 cm;
- za odrasle biljke - za 10-12 cm.
Briga
Clematis treba redovito zalijevati. Tlo se ne smije previše isušiti. Korisna je gnojidba organskim i mineralnim gnojivima. Složene mješavine za cvjetnice koriste se u proljeće i ljeto, kalij se dodaje u krug stabljika u jesen.
Obrezivanje
Clematis brzo raste i zahtijeva godišnje obrezivanje. Vrsta rezidbe ovisi o vrsti plamenjače. Nepravilno obrezivanje može uzrokovati nedostatak cvatnje, jer neke sorte cvjetaju samo na prošlogodišnjim izbojcima, druge samo na novogodišnjim izbojcima, a hibridi kombiniraju obje vrste cvjetanja.
Stoga je važno znati kojoj skupini rezidbe sorta pripada.
Clematis se ne smije orezivati u jesen jer može izazvati smrzavanje. Clematis je bolje obrezati u rano proljeće, kada su vidljivi živi pupoljci.
Grupe usjeva:
- Grupa 1 (bez rezidbe) - u proljeće se uklanjaju samo oštećeni izboji, ostali se ne diraju.
- Grupa 2 (loša rezidba) - režite ocvale stabljike nakon cvatnje.
- Grupa 3 (jaka rezidba) - odrežite sve mladice i ostavite ih 10-20 cm iznad zemlje.
Važno! Kako bi se osigurala ravnomjerna raspodjela težine i spriječilo zaplitanje mladica, trsove treba vezati tako da se mladice vode uz oslonac.
Uzgoj u kontejneru
Želite li svom balkonu, terasi ili stakleniku dodati dašak boje? Uzgajajte klematis u posudama. Odaberite pravu posudu – bitno je da je visoka najmanje 50 cm i promjera najmanje 60 cm. Prikladne su posude od bilo kojeg materijala.
Na dno stavite drenažu i napunite je mješavinom vrtne zemlje, humusa, treseta i pijeska. Posadite jednogodišnje biljke s gustim lišćem, poput petunija, u posudu kako biste je zaštitili od pregrijavanja. Ne zaboravite na potporu - postavite ljestve za koje pažljivo privežite izdanke. Njega je slična onoj za klematis koji raste u vrtu: osigurajte redovito zalijevanje, prihranjivanje i kontrolu infekcija.
Zimi lonac jednostavno premjestite u negrijanu prostoriju (garaža, podrum, staklenik) s temperaturom od oko +5 °C.
Suputnici za klematis
Kao i većini loza u našim krajevima, plamenjača dobro prolazi ako su joj "noge u hladu, a glava na suncu". Na primjer, ljiljani savršeno zasjenjuju zonu korijena u vrućim ljetima. Hoste i neagresivne paprati također će biti prikladni susjedi.
Flamingosi su dobri prijatelji ružama, pogotovo ako se radi o ružama s velikim cvjetovima ili penjačicama. U krajobraznom dizajnu, plamenci se često kombiniraju s niskim crnogoricom, au kamenjarima čak se koriste kao pokrovne biljke.
Sadnja i njega klematisa nije teško, ali zahtijeva određeno znanje i pažnju. Uz pomoć ovih preporuka možete uzgojiti bujnu i cvjetnu biljku koja će biti središte vašeg vrta.