Kako oploditi ruže u proljeće tako da obilno i dugo cvjetaju?
San svakog vrtlarskog entuzijasta je imati ekskluzivan vrt pun ruža. Grmovi ne samo da bi trebali biti izvrsnog zdravlja, već i obilno cvjetati tijekom cijelog ljeta sve do prvih kasnih jesenskih mrazeva. Ključne hranjive tvari neophodne za cvjetanje ruža su dušik, fosfor i kalij. Ova tri osnovna elementa temelj su zdravlja i vitalnosti ovih biljaka. Ruže mogu dobiti ove tvari iz gotovih mineralnih gnojiva i iz organske tvari prisutne u vrtnom tlu. Svaka vrsta gnojiva ima svoje specifičnosti, kako pozitivne tako i negativne. Stoga je optimalan pristup vješto kombinirati prednosti različitih vrsta gnojiva. Međutim, prije nego što počnemo, vrijedi razumjeti kako gnojivo djeluje, što sadrži i kako utječe na tlo i grmove ruža.
Zašto ruže trebaju dušik, fosfor i kalij?
Dušik je neophodan za razvoj zelene mase, no prevelike količine mogu dovesti do rasta novih izdanaka nauštrb cvatnje, što rezultira snažnim, zelenim grmom s malim, neuglednim cvjetovima. Fosfor, pak, pozitivno djeluje na razvoj korijenskog sustava, potpomaže sazrijevanje izdanaka te je neophodan za stvaranje pupova i obilnu cvatnju. S druge strane, kalij je ključan za jačanje izdanaka i pripremu grmova ruža za uspješnu zimu.
Gnojivo za ruže: organsko ili mineralno?
Mineralna gnojiva koja sadrže dušik, fosfor i kalij u različitim omjerima, imaju brojne mikroelemente i pogodna su za upotrebu. Mogu se koristiti u tekućem i granuliranom obliku, gdje se hranjive tvari oslobađaju postupno pod utjecajem svjetlosti, vlage i zraka. Međutim, pretjerana primjena mineralnih gnojiva može zasoliti vrtno tlo, što negativno utječe na razvoj korijenskog sustava biljke. Preporuča se koristiti samo na vlažnom tlu kako bi se izbjeglo potencijalno truljenje korijena.
S druge strane, organska gnojiva poput kokošjeg gnoja, komposta, celuloze, iverja treseta, drvenog pepela ili kompostirane trave povoljnija su za strukturu tla. Humus, koji je dio organskih gnojiva, privlači gliste koje poboljšavaju strukturu tla, čineći ga propusnijim za zrak. Organska gnojiva obično se koriste u fazi rasta i razvoja grmova ruže, ali se ne preporučuju prije zimovanja.
Da biste učinkovito oplodili ruže, vrijedi slijediti određena pravila.
- U travnju, kada pupoljci ruže nabubre, vrijeme je za prvu prihranu. U tom razdoblju ruže trebaju dušik koji se može opskrbiti ekološkim pripravcima poput kokošjeg gnoja u količini od 100 grama ili potpuno kompostiranog stajnjaka u količini od 300 grama po grmu. Alternativno, možete razrijediti 30 grama gnojiva u 10 litara vode, na primjer amonijevog nitrata.
- Druga prihrana se obavlja u svibnju, kada se počnu razvijati mladice. U ekološkom uzgoju može se koristiti gnojni gnoj u količini od 3-4 litre po grmu. Od mineralnih gnojiva prikladna je kombinacija amonijevog nitrata (10-15 g), kalijeve soli (15-20 g) i dvostrukog superfosfata (30 g).
- Treća gnojidba provodi se početkom ljeta, tijekom pupanja, uz upotrebu kalijevo-fosfornog gnojiva. Organska gnojidba uključuje otopinu kravljeg ili kokošjeg gnoja.
- Kada koristite mineralna gnojiva, razmislite o upotrebi amonijevog ili kalijevog nitrata (15-20 g po četvornom metru), superfosfata (30-40 g po četvornom metru) i kalijevog sulfata (10-15 g po četvornom metru).
- U tom razdoblju grmove ruža možete prskati i otopinom kelata magnezija i željeza, elemenata neophodnih ruži, posebno u netaknutom vrtu. Najbolje je ovaj tretman izvoditi po oblačnom danu ili navečer nakon zalaska sunca.
Zapamtite ovo kada koristite organska gnojiva
Pri korištenju organskih gnojiva potrebno je pridržavati se nekoliko ključnih pravila. Kada je u pitanju kokošji gnoj, preporuča se razrijediti ga vodom u omjeru 1:20 i ostaviti najmanje pet dana prije upotrebe. Međutim, kravlji gnoj treba razrijediti vodom u omjeru 1:10, popariti, pa ponovno razrijediti vodom u omjeru 1:2.
Organska gnojiva treba koristiti samo kada je temperatura iznad nule i kada prognoza ne predviđa noćne mrazove. Također je važno biti umjeren u doziranju jer prevelika koncentracija može dovesti do opekotina korijena i bolesti ruža. U tom slučaju preporuča se primjena načela „manje je bolje, češće“ kako bi se osigurala ravnomjerna i sigurna primjena organskih gnojiva.
Planirate li kupiti ruže u našoj trgovini? Ne zaboravite odabrati pravo gnojivo za njih, koje također možete pronaći
na GradinaMax.hr!