Japanska trešnja, koja se naziva i trešnja, izuzetno je dekorativno drvo koje stoljećima fascinira ljubitelje vrtova. Svojom jedinstvenom ljepotom i elegantnom siluetom oživljava svaki kućni kutak, a kad procvjeta u rano proljeće postaje pravo otkriće prirode. Ako želite u svom vrtu imati ovo šarmantno drvo koje će vas svake godine iznenaditi prekrasnim, obilnim cvjetanjem, upoznajte se s njegovim zahtjevima i tajnama njege.
Japanska trešnja - šarmantan gost s Dalekog istoka
Japanska trešnja (latinski: Prunus serrulata) je malo drvo ili veliki grm koji dolazi s Dalekog istoka. Stoljećima je uživao iznimno cijenjenje u Japanu, gdje je postao pravi nacionalni simbol. Nije slučajno da je stablo japanske trešnje glavni lik poznatog japanskog festivala Hanami, tijekom kojeg se okupljaju cijele obitelji kako bi uživale u pogledu na bujno rascvjetana stabla.
Karakterističan izgled japanske trešnje
Japanska trešnja je biljka izrazito dekorativnog izgleda. Njegova krošnja može imati različite oblike - od oblika kišobrana do stupastog ili sferičnog. Visina stabla obično se kreće od 4 do 10 metara, a promjer krošnje može doseći i do 8 metara. Listovi trešnje su pojedinačni, eliptični, nazubljenih rubova, koji mogu biti zelene ili smeđe-crvene boje. U jesen oduševljavaju prekrasnim bojama poprimajući nijanse žute, narančaste i crvene.
Ipak, najveći ukras stabla japanske trešnje su njeni neobični cvjetovi. Pojavljuju se prije nego što se lišće otvori, tvoreći guste, impresivne cvatove. Boja cvjetova kreće se od bijele, preko raznih nijansi ružičaste, do duboke karmin boje. Cvjetovi imaju nježan, blago slatkast miris, a svojom ljepotom najavljuju dolazak proljeća.
Raznolikost sorti japanske trešnje
Među pilastim trešnjama ima mnogo zanimljivih sorti koje se razlikuju po obliku krošnje, boji lišća i cvjetova. Jedan od najpopularnijih je 'Somei Yoshino' s gotovo bijelim cvjetovima. Još jedna poznata sorta je 'Kanzan' s punim tamnoružičastim cvjetovima i krošnjom u obliku kišobrana. Jednako su atraktivni 'Kiku-shidare-zakura' s obilnim visećim cvjetovima i 'Ukon' s blijedožutim, gotovo narančastim cvjetovima. Također vrijedi obratiti pažnju na sorte "Royal Burgundy" s ljubičastim lišćem i cvjetovima i "Taihaku" s bijelim ili svijetlo ružičastim cvjetovima i stupastim oblikom.
Saw trešnja i njezini zahtjevi za uzgoj
Iako japanska trešnja dolazi iz blažih klimatskih zona, može rasti i cvjetati jednako veličanstveno u mnogim regijama Poljske. Kako biste osigurali optimalne uvjete, vrijedi se upoznati s njegovim osnovnim zahtjevima.
Položaj i tlo
Japanska trešnja voli sunčane položaje, zaštićene od jakih vjetrova. Ne voli zaslanjeno tlo, pa je ne treba saditi u blizini ulica gdje se zimi nanosi sol. Najbolje uspijeva na plodnim, pjeskovito-ilovastim tlima neutralne do blago alkalne reakcije. Dobro podnosi i povremene suše, ali ne voli stajaću vodu.
Otpornost na mraz
Većina sorti japanskih trešanja prilično je osjetljiva na mraz, pa se ne preporučuje saditi ih u područjima s jakim zimama, posebno na sjeveru i sjeveroistoku Poljske. Vrijedno je odabrati sorte otpornije na mraz, poput "Taihaku" ili "Royal Burgundy". Drveće treba saditi na zaštićenim mjestima kako bi se izbjegla oštećenja od mraza.
Njega i obrezivanje
Japanske trešnje ne zahtijevaju intenzivnu njegu, ali treba imati na umu nekoliko važnih stvari. Prvo, ne preporučuje se redovito orezivanje stabala jer rane mogu biti portali za patogene. Ako je potrebno, rezove treba pažljivo napraviti i odmah zaštititi hortikulturnom mašću ili fungicidom. Također je vrijedno ukloniti sve izrasline koje se pojavljuju na deblu.
Sadnja japanske trešnje u vrtu
Ove biljke izgledaju sjajno u velikim i malim vrtovima. Mogu se saditi pojedinačno, stvarajući atraktivne solitere, ili u skupinama kako bi se dobio slikovit niz. Važno je odabrati pravo mjesto za sadnju.
Odabir prave sorte
Prije sadnje japanske trešnje, vrijedi razmisliti koju sortu odabrati. Ako se bojite mraznih zima, odaberite sorte otpornije na mraz, poput "Taihaku" ili "Royal Burgundy". Ako više volite stabla sa kompaktnom, stupastom krošnjom, 'Amanogawa' ili 'Taihaku' bit će dobar izbor. Ljubitelji punih, ružičastih cvjetova trebali bi razmotriti 'Kanzan' ili 'Kiku-shidare-zakura'.
Optimalno vrijeme sadnje
Japanske trešnje najbolje je saditi u proljeće ili ranu jesen. To će mladim stablima dati vremena da se prilagode novom okruženju prije zime ili punog ljeta. Vrijedno je odabrati sadnice visine oko 1,5-2 metra, koje će se brzo ukorijeniti i krenuti u rast.
Sadnja i njega mladih stabala
Kada sadite stabla japanske trešnje, ne zaboravite na iskopati rupu promjera oko 1 metar i dubine prilagođene veličini korijenove bale. Zatim stablo postavite u rupu, raširite korijenje i pažljivo ga prekrijte zemljom. Važno je da se vrat nalazi neposredno ispod površine zemlje. Nakon sadnje, vrijedno je obilno zalijevati stablo i popustiti tlo oko debla kako bi se olakšao razvoj korijena.
U prvim godinama mlada stabla zahtijevaju redovito zalijevanje, posebno u sušnim razdobljima. Također je vrijedno koristiti malčiranje za zadržavanje vlage u tlu i smanjenje rasta korova. Prve 2-3 godine deblo treba zaštititi i od mehaničkih oštećenja.
Briga za stablo zrele japanske trešnje
Nakon što stablo japanske trešnje dosegne starost od 5-6 godina i stabilizira se na novom mjestu, zahtjevi za njegom značajno se smanjuju. Međutim, vrijedi zapamtiti nekoliko važnih pitanja kako biste uživali u njegovom veličanstvenom cvjetanju.
Obrezivanje krune i njega
Kao što je već spomenuto, stabla japanske trešnje ne vole redovito obrezivanje. Samo ako su grane oštećene ili je potrebno malo prorijediti krošnju, to treba učiniti vrlo pažljivo. Rane treba odmah zaštititi hortikulturnom mašću ili fungicidom. Također treba sustavno uklanjati sve izrasline koje se pojavljuju na deblu.
Gnojidba i zalijevanje
Japanske trešnje ne zahtijevaju intenzivnu gnojidbu. Dovoljno je koristiti višekomponentna gnojiva u proljeće kako bi biljka dobila potrebna hranjiva. U sušnim razdobljima drveće je potrebno redovito zalijevati, osobito mlađe.
Zaštita od bolesti i štetnika
Iako su japanske trešnje prilično otporne na bolesti i štetočine, vrijedi imati na umu nekoliko prijetnji. Mogu oboljeti od gljivičnih bolesti poput monilioze ili sive plijesni, stoga je vrijedno promatrati stabla i po potrebi primijeniti odgovarajuća sredstva za zaštitu bilja. Osim toga, drveće mogu napasti lisne uši, paukove grinje ili potkornjaci, što zahtijeva odgovarajuće tretmane.
Kako koristiti japansku trešnju u vrtu?
Japanska trešnja pravi je ukras svakog vrta. Njegove jedinstvene dekorativne vrijednosti omogućuju vam stvaranje mnogih intrigantnih aranžmana.
- Piljena trešnja kao soliter - posađena sama, japanska trešnja postaje atraktivan soliter koji zapne za oko svakom posjetitelju. Vrijedno je pokazati njegovu lijepu, raširenu krošnju i osigurati da stablo ima dovoljno prostora da slobodno raste.
- Red trešanja - još spektakularniji učinak možete postići ako posadite nekoliko sorti japanskih trešanja jednu pored druge, stvarajući slikoviti red. Raznolikost oblika krošnji i boja cvjetova učinit će cijeli niz stabala izuzetno impresivnim, posebno tijekom cvatnje.
- Drvo trešnje u japanskom vrtu nezamjenjiv je element vrta u ovom stilu. Savršeno se slaže s drugim karakterističnim biljkama, poput azaleja, rododendrona ili oblikovanih grmova. Zatim stvara skladnu, orijentalnu kompoziciju.
Bez obzira na to kako se japanska trešnja odlučila koristiti u svom vrtu, ona će zasigurno biti pravi ukras, posebno u proljetnom razdoblju cvatnje. Dovoljno je da se pravilno brinete o njemu i nagradit će vas jedinstvenim, ukrasnim pogledom.