Njega ruža nakon cvatnje uglavnom uključuje obrezivanje i gnojidbu. Obrezivanje vam omogućuje da vratite dekorativnost grma i potaknete ponovno cvjetanje, ako sorta ima ovu značajku. Gnojiva, s druge strane, hrane biljku i utječu na njenu vitalnost.
Briga o kraljici vrta tijekom cijele sezone provodi se sljedećim redoslijedom: prvo obrezivanje, zatim gnojidba, zatim labavljenje tla, malčiranje, ako je potrebno - zaštita od gljivičnih bolesti i štetnika, od kojih je glavna lisna uš.
Kako orezati ružu nakon cvatnje?
Ruža je "programirana" za razmnožavanje sjemenkama, pa se nakon cvatnje sva energija usmjerava na formiranje plodova. Nakon što plodovi zametnu, cvjetanje prestaje jer biljka "ne vidi" više smisla u tome. Stoga, ako želimo nove cvjetove, odmah uklanjamo ocvale cvatove. U tom će slučaju ruža, ovisno o vrsti, ili izbaciti nove pupoljke ili formirati nove mladice.
Obrezivanje ruža nakon cvatnje potrebno je za sve vrste ovih grmova:
- buket ruža - uklanjanje rascvjetanih cvatova potiče ponovno formiranje pupova, jer je to vrsta koja cvjeta cijelo vrijeme;
- minijaturne ruže - prorjeđivanje grma sprječava bolesti i potiče ponovno cvjetanje;
- ruža s velikim cvjetovima - preporučuje se selektivno obrezivanje vrhova izdanaka dok venu, tako da biljka ne oslabi zbog formiranja plodova;
- Engleske ruže i drugi grmovi - zahtijevaju skraćivanje osušenih izdanaka kako bi se vratila dekorativnost grma i potaknuli sezonski izdanci koji će cvjetati sljedeće godine;
- ruže penjačice - ljeti zahtijevaju uklanjanje ne samo osušenih cvatova, već i cijelih osušenih starih izdanaka, jer se na njima više ne stvaraju pupoljci.
Opća pravila za obrezivanje: koristite samo oštre alate s čistim oštricama; odrežite vrhove izdanaka do najbližeg lista; novi izdanak će rasti u istom smjeru kao i gornji lijevi list.
Kako gnojiti ruže nakon cvatnje?
Ruže troše puno energije za cvjetanje i potrebna su im mineralna ili organska gnojiva koja sadrže puni skup NPK. Nakon rezidbe, možete pognojiti grmlje i ispod korijena i lišća otopinom pepela (čaša se popari s litrom kipuće vode, a kad se ohladi - ulije u kantu vode) i bilo kojim istrunutim organskim materijalom koji je izvor dušika. Ako nemate vremena sami pripremiti hranjive infuzije - koristite gotova gnojiva za ruže, što je vrlo zgodno i izbjegava probleme.
Opća pravila za gnojidbu ruža:
- nanesite gnojiva nakon zalijevanja, vodotopiva gnojiva - istodobno s zalijevanjem;
- najbolje vrijeme za gnojidbu je rano jutro, kasna večer ili oblačni dani;
- Prije zalijevanja, tlo ispod grma mora se olabaviti;
- Da bi se tlo održalo u optimalnom stanju, korijensku zonu ruže bolje je držati pod malčem, na primjer, korom crnogoričnog drveća.
Podijelite svoja iskustva s orezivanjem i gnojidbom ruža u komentarima - sigurno će biti od koristi onima koji planiraju svoj prvi ružičnjak. Ovaj kratki vodič zasigurno će olakšati brigu o ružama čak i vrtlarima početnicima!